Článek
Policie uvedla, že hledači vltavínů jsou čím dál více organizovaní. Jedna skupina hledá horniny, další hlídá prostor před nechtěnými návštěvníky. Monitoruje cesty a silnice, a jakmile se objeví policie nebo kdokoliv jiný, varuje ostatní. Všichni se pak schovají v lese.
Vltavíny se pro místní staly prokletím, hledači české rarity mají v očích posedlost
„Nezřídka kopáči lidem, kteří místem jen procházejí, i vyhrožují, bojí se přivolání policie,“ uvedl mluvčí policie Jiří Matzner s tím, že policie potřebuje kopáče přistihnout při činu.
Mezi svátky proto policie zvolila jinou strategii. Na místa nejezdí autem a využívá kynologické specialisty, kteří hledače „pokladů“ najdou na větší vzdálenost. Během jedné prosincové kontroly jim přálo štěstí.
Hledači vltavínů v jižních Čechách hloubí několikametrové jámy a ničí lesy
„Policisté zadrželi dva muže (nar. 1997, 1998) z Českobudějovicka. Samozřejmostí je zabavení nářadí a správní řízení. V případě, že policisté zjistí, že jde o ,recidivisty‘ v tomto oboru, mohou skončit u soudu,“ konstatoval Matzner.
Doplnil také, že se hledači nebojí policistům vyhrožovat usmrcením služebních psů a nalíčením pastí. „Nejde o plané výhrůžky, některé předměty jim zabavené to potvrzují,“ uvedl mluvčí.
Vltavín je označení pro horninu tektit v okolí řeky Vltavy. Vltavíny poprvé objevil v roce 1787 profesor Univerzity Karlovy Josef Mayer nedaleko Týna nad Vltavou. Nejvíce vltavínů se vyskytuje v pásu mezi Prachaticemi a Trhovými Sviny. |
Tektit vzniká dopadem meteoritu na povrch naší planety. V průběhu dopadu dochází k uvolňování velkého množství energie přeměňované na teplo. Díky tomu dochází k metamorfoze na novou horninu – tektit. |
Problémy s hledači vltavínů mají jižní Čechy a hlavně Českobudějovicko již mnoho let. Zaměřuje se na ně policie i Česká inspekce životního prostředí, protože tím ničí půdu, lesy, kořeny stromů a hloubí několikametrové jámy. Stromy, jejichž kořeny jsou poškozené, se stávají nestabilní a při silném větru či sněhu se vyvracejí. Může dokonce dojít i k odlesnění. Kromě toho ničí soukromý majetek. Cena jednoho vltavínu je pohybuje kolem tisícikoruny.
Ve správním řízení hrozí kopáčům až 100 tisíc korun pokuta, v případě opakovaného porušení také trestní stíhání.