Článek
Uložil mu také peněžitý trest ve výši 5,508 milionu korun, který musí uhradit do čtyř let, a zákaz výkonu funkce statutárního orgánu korporátních společností na pět roků. Schválil tak dohodu o vině a trestu, kterou Cimala uzavřel se státním zastupitelstvím jako první ze 13 obviněných.
Stíhán byl za účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplácení. Hrozilo mu až 13 roků za mřížemi. Verdikt je pravomocný, Cimala i žalobce se vzdali práva na odvolání.

Dušan Cimala (vpravo) u Okresního soudu v Olomouci
Jeho trestní věc byla kvůli uzavření dohody vyloučena ze společného řízení. S ohledem na dohodu a trestu se u soudu neprovádělo dokazování. Cimala sám se omezil jen na krátké vyjádření. „Mrzí mě, co jsem udělal, a lituji toho,“ prohlásil bez dalších podrobností.
Podle žalobce Roberta Henzela byla Cimalovi prokázána vina u celkem pěti zakázek. „Ovlivňovali je tak, aby je získala předem určená firma. Prospěch, který získal pro společnost Frekomos a další firmy, se pohybuje v řádech dvou až tří milionů korun,“ uvedl.
Případ dopravních zakázek v Olomouckém kraji otevřeli detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu loni 13. listopadu. Provedli tehdy razii na krajském úřadě, přerovské radnici, na Správě silnic Olomouckého kraje (SSOK) a také ve stavebních firmách.
Mezi zadrženými byli podnikatelé i politici. Obviněno bylo celkem 13 lidí, měli způsobit škodu za desítky milionů korun. Většina z nich se trestných činů dopustila ve prospěch organizované zločinecké skupiny.
Mezi obviněnými byl i tehdejší náměstek olomouckého hejtmana, uvolněný přerovský radní a krajský šéf ODS Michal Zácha, který poté na své funkce rezignoval a ukončil i své členství v ODS, podnikatel Robert Knobloch, jenž byl před lety předsedou olomoucké ODS, tehdejší zástupci SSOK, zástupci stavebních firem i pracovníci krajského úřadu.
V jiném případu pak loni v listopadu policisté obvinili osm osob a jednu firmu. Čachry se měly týkat tentokrát dopravních staveb Kostelce na Hané na Prostějovsku. Jedná se o dodavatele, subdodavatele a zástupce investora. V tomto případě jsou stíhány i tři osoby z první kauzy, v této věci však u nich nejde o organizovaný zločin.
„V současné době je v první věci stíháno dvanáct lidí a jedna firma, ve druhé osm lidí a jedna firma. Tři lidé jsou stíháni v obou kauzách. Vyšetřování pokračuje. Nové skutečnosti, které by bylo možné prezentovat veřejnosti, nejsou,“ sdělil Novinkám ve čtvrtek vrchní státní zástupce Radim Dragoun.