Článek
Informaci o odsouzení Právu potvrdily dva na sobě nezávislé justiční zdroje. „Ta míra neslušnosti a agresivity v jeho podání už přesáhla únosnou mez,“ řekl Právu jeden ze zdrojů. Při soudním jednání se Dvořák podle informací redakce nepokoušel zapírat, spíš vysvětloval, co ho k zoufalému činu vedlo, a řekl, že se za své jednání stydí. Podle informací Práva se proti trestu neodvolal.
Tři roky natvrdo pro pěstitele konopí Dvořáka
Případ zaměstnal hned několik justičních institucí - kauzu nemohl kvůli podjatosti soudit prostějovský soud, proto spis putoval do Blanska, obžalobu připravili zase na státním zastupitelství ve Vyškově.
K tomu, sepsat nejrůznější výhrůžky adresované nejen trestním soudcům, Dvořáka zřejmě ponouklo zoufalství z posledního verdiktu prostějovského soudu z konce loňského roku. Po několika předchozích podmíněných odsouzeních totiž už dostal tři roky ve vězení, navíc byl v době jednání ve vazbě poté, co si zařídil víza do USA, a panovala obava, že by se útěkem za oceán mohl soudnímu jednání vyhýbat.
Konopí je požehnáním pro tuto planetu, řekl soudu jeho propagátor a dostal podmínku
Verdikt pak potvrdil i odvolací Krajský soud v Brně. Tam Dvořák neuspěl s tvrzením, že jeho jednání je beztrestné, a naopak že postupem policie při zabavení věcí došlo k ublížení na zdraví či smrti některých odběratelů jeho konopných přípravků.
Odvolací senát letos v únoru odmítl mnohé Dvořákovy námitky s tím, že soudy jsou od toho, aby aplikovaly právní normy, nikoli od toho, aby měnily zákony, což je věcí politiků. „Je nutné souhlasit s názorem Ústavního soudu (ÚS), že v demokratickém právním státě nelze podřizovat právní úpravu vůli jediného člověka, tedy ani obžalovaného,“ upozornil odvolací senát s tím, že i podle ÚS žádné základní lidské právo na pěstování konopí není.