Článek
Plzeňský soudce Luboš Patzenhauer zastavil na konci minulého měsíce její trestní stíhání z důvodu uplynutí tříleté promlčecí doby. Případ měl přitom přidělený od března 2021 a za průtahy ho na počátku letošního dubna pokáral i nadřízený soud.
Podle spisu měla Buriánková nasměrovat posudkovou komisi k rozhodnutí o tom, že je muž postižen invaliditou třetího stupně, ačkoli ve skutečnosti tomu jeho zdravotní stav neodpovídal.
Za přečin maření úkonu úřední osoby z nedbalosti hrozilo lékařce, která je již v důchodovém věku, až rok vězení.
Neujde ani sto metrů, točí se jí hlavička. Matka padělala lékařské zprávy, vyplatili jí milion
Měsíc po podání obžaloby rozhodl soudce o její vině trestním příkazem. S verdiktem ale lékařka nesouhlasila a podala si odpor.
Případ tak musel soudce projednat v hlavním líčení. První rozsudek padl až letos v únoru, kdy Patzenhauer zprostil lékařku viny s tím, že žalovaný skutek není trestným činem.
Státní zástupkyně následně uspěla s odvoláním u krajského soudu, který zprošťující rozsudek na počátku dubna zrušil s celou řadou výtek k procesnímu postupu okresního soudu včetně toho, že nekonal tak rychle, jak měl.
„Ne vždy plynule konal úkony ve své věci. Dokonce dvakrát stanovil pozdější termín hlavního líčení výhradně proto, že vyčkával, jak se vyvine jiné trestní řízení u krajského soudu,“ stojí mimo jiné v odůvodnění rozhodnutí krajského soudu, který mají Novinky k dispozici.
„Zbytečně tak uplynula nemalá část doby, během niž se promlčuje trestní odpovědnost obžalované,“ uvedli dále soudci odvolacího soudu.
Odvolací soud: Soudce nepostupoval správně
Podle nich nepostupoval Patzenhauer správně, když nepřerušil trestní stíhání Buriánkové v době, kdy byla ve vážném zdravotním stavu a nebyla schopna účasti u hlavního líčení.
„To by se dotklo i promlčecí doby. Do ní se totiž nezapočítává doba, po kterou bylo trestní stíhání přerušeno. V dané věci by to znamenalo, že by se trestní odpovědnost obžalované několik měsíců nepromlčovala,“ konstatoval krajský soud.
Vše začalo v roce 2015, kdy správa sociálního zabezpečení přiznala bývalému leteckému pilotovi Jindřichu S. plnou invaliditu.
Po dvou letech ale své rozhodnutí revokovala, když policie přišla na to, že někdejší zaměstnanec Českých aerolinií měl předkládat pro posouzení svého zdravotního stavu pozměněné, nebo dokonce zfalšované lékařské zprávy, které ho měly proměnit v nemohoucího člověka závislého na pomoci druhých.
Rezignovala na své povinnosti
Správní soud ale v roce 2018 přiznal Jindřichu S. invaliditu zpět, když se opřel o závěry posudkové komise (MPSV) v čele právě s Buriánkovou, u které si nechal vypracovat posudek.
Podle zjištění kriminalistů měla Buriánková při přípravě podkladů pro rozhodnutí komise postupovat nestandardně, když nezohlednila v té době už známé objektivní a pravé lékařské nálezy, které policisté zajistili u příslušných odborníků. Ty zdravotní obtíže tvrzené Jindřichem S. vyvracely.
Jako šéfka komise měla Buriánková za úkol vypracovat rešerši, která obsahuje podstatné výňatky z lékařských zpráv a slouží jako základní kostra při vyhotovení samotného posudku.
Posudková lékařka chybovala, muž kvůli ní léta živořil
„Obviněná při zpracování této rešerše jako stěžejního podkladu pro ostatní členy posudkové komise nevěnovala studiu zdravotnické dokumentace dostatečnou pozornost. De facto rezignovala na své povinnosti spočívající v řádném zjištění zdravotního stavu posuzované osoby, když vůbec nebrala v potaz ověřené lékařské zprávy, které zajistila policie a které v té době již měla k dispozici,“ argumentovala státní zástupkyně.
Ta také upozornila na to, že pokud by Buriánková vycházela z dokumentů opatřených policií a pečlivě prostudovala spisovou dokumentaci orgánu sociálního zabezpečení, nemohla by komise žadateli přiznat invaliditu žádného stupně, stejně tak by mu nemohl být přiznán příspěvek na péči a průkaz osoby se zdravotním postižením.
Potíže měl předstírat
Soudy se zabývají také jednáním Jindřicha S., který čelí obvinění z podvodu a padělání a pozměňování lékařských zpráv.
„Hereckým výkonem podpořeným falešnými lékařskými zprávami získal plný invalidní důchod, neoprávněně pobíral nemocenskou a ještě inkasoval peníze z uzavřených pojistek,“ stojí v obžalobě krajského státního zastupitelství.
Celkově mu měly pojišťovny a správa sociálního zabezpečení neoprávněně vyplatit dva a půl milionu korun. Případ doposud není uzavřen. Aktuálně soud přerušil jeho trestní stíhání ze zdravotních důvodů, kdy podle lékařů není schopen účasti u hlavního líčení.
Z trestního spisu vyplývá, že Jindřich S. měl v roce 2014 po obdržení výpovědi ze zaměstnání předstírat přímo na pracovišti kolaps a následné zdravotní komplikace vyplývající z údajného úrazu hlavy.
Muže, který se poté prezentoval jako těžký invalida, jenž bez pomoci nevstane z postele a na nohou se udrží jen za pomoci francouzských holí, později natočili policisté v situacích, kdy se choval jako naprosto zdravý člověk - řídil auto, jezdil na nákupy nebo sekal trávník.
Při domovní prohlídce pak kriminalisté objevili fotky a videa z rodinných výletů, kde je Jindřich S. zachycen dokonce na lanovce nebo na motorovém člunu, a to bez náznaků jakékoli zdravotní indispozice.
Ve stejném duchu se nesla i jeho svatba. Na záběrech je vidět, jak zametá koštětem střepy z rozbitého talíře anebo jak tančí s manželkou.