Článek
Praha je v objasněnosti vloupání do bytů jednoznačně nejhorší v celé republice. Například Ústecký kraj se může pochlubit objasněností 44,9 procenta a Moravskoslezský 44 procenty, tedy více než třikrát lepšími čísly, než jaké má metropole.
Konkrétní příběh ukazuje, že zloděje se policistům v Praze nepodaří najít ani v případě, kdy jim jdou okolnosti naproti. Místo činu si pouze vyfotili na mobilní telefon, otisky prstů se nesbíraly, po měsíci přišlo vyrozumění: pachatele se nepodařilo najít. Ten se přitom snažil ukradenou platební kartou zaplatit v tramvaji, kde jsou kamery. Než se ovšem policisté dostali k záznamu, dopravní podnik ho smazal.
„K vloupání u mě došlo 4. února. Tento týden mi přišel dopis od policistů, že se nepodařilo najít pachatele,“ popsal svůj případ Miloslav, který žije nedaleko Václavského náměstí (redakce jeho plné jméno zná).
MAPA: Přibylo znásilnění, ubylo vražd. Podívejte se, jaká je kriminalita ve vašem kraji

Na začátku tohoto vloupání stál nedostatečně dovřený vchod do bytu. Toho v noci využil zloděj, který se do obydlí dostal, zatímco v něm jeho obyvatelé spali. „Štěstí bylo, že jsem usnul v obývacím pokoji, takže mě zloděj viděl už z předsíně a nešel dál,“ přiblížil okradený.
Pachatel přesto způsobil škodu za dvacet pět až třicet tisíc, vzal totiž peněženku, kde měla rodina vybrané peníze na dovolenou, sluchátka a odnesl také batoh. Z něho vzal další peněženku, po odchodu z bytu však batoh odhodil. Bylo tak zřejmé, že na něm mohl zanechat otisky prstů.
Když Miloslav ráno vloupání zjistil, okamžitě zablokoval všechny platební karty a dokumenty a sepsal hlášení na policejní stanici. Následně se s ním policista vydal přímo do bytu a mobilním telefonem pořídil fotografie. Tím věc prakticky skončila.
Kamera na protějším domě? Nezájem
„Ke každému případu přistupujeme individuálně a rozhodující jsou okolnosti na místě činu. Podle toho policisté postupují s cílem objasnit případ,“ reagoval mluvčí pražské policie Jan Daněk. „Práce na místě činu vloupání spočívá v zajištění stop, výsleších možných svědků, vytěžení kamerových systémů, pátrání po odcizených věcech a zjišťování informací,“ doplnil mluvčí.
Na dotaz, ke kolika případům vloupání byl v Praze vyslán technik ke sběru otisku prstů nebo jak často policisté zajistili kamerový záznam, Daněk odpověděl, že takovou statistiku policisté nevedou.
U popisovaného případu byla realita podstatně skromnější, než jaký byl policejní výčet možných činností. „Policista se ptal, zda máme kamery v domě. Odpověděl jsem mu, že v budově sice nejsou, ale obchody naproti našemu domu kamery určitě mají. V tu chvíli se o kamery přestal zajímat,“ popsal poškozený.
Policie neobjasní ani třetinu případů týrání zvířat, podle odborníků je navíc často zlehčuje

Stejně tak policistovi sdělil, že se zloděj určitě dotýkal zmíněného batohu. „Odpověděl nám, že z koženého batohu se otisky nedají vzít nebo jen velmi obtížně, přesnou formulaci si nepamatuji,“ dodal Miloslav. Po půl hodině až čtyřiceti minutách bylo hotovo, další dva týdny bylo ticho.
„Po 14 dnech mi policisté zavolali. Uvědomili si, že mi zloděj vzal sluchátka, tak jestli je pomocí lokalizační služby nezkusíme najít. To jsem samozřejmě zkusil hned ráno po vloupání, ale přes technologii bluetooth takto najít nejdou, navíc jsem je neměl vhodně spárované. Snažit se je takto najít až po 14 dnech, je sice nesmysl, nicméně ocenil jsem snahu,“ řekl okradený.
Studená sprcha však nastala po dalších dvou týdnech. „Opět mi zavolali a sdělili, že podle informací banky se někdo pokoušel ukradenou platební kartou koupit jízdenku v tramvaji, kde jsou kamery. Byl jsem překvapený, že se něco stalo, dokonce jsem policisty pochválil. Následně mi ovšem sdělili: Trvalo nám 14 dní, než jsme si záznam vyžádali, ale dopravní podnik záznamy ukládá pouze týden, takže je nemáme. To mě naštvalo nejvíc,“ uvedl Miloslav.
Nyní tak dostal dopis s tím, že se pachatele nepodařilo vypátrat. „Nižší objasněnost kriminality v Praze je dána několika faktory, jako jsou vysoká koncentrace obyvatel, turistů a anonymita velkoměsta,“ uvedl policejní mluvčí Daněk. Na druhou stranu je v Praze logicky velké pokrytí kamerami, a to i v metru či tramvajích. Jak nicméně ukázal i tento případ, i tak může vyšetřování skončit neúspěchem.
Navíc zatímco se v republice postupně zvyšuje celková objasněnost vloupání do bytů, od roku 2022 se zvedla z 22 procent na 27,9 procenta, v případě Prahy objasněnost ve stejném období klesla z 12,4 procenta v roce 2022 na loňských 12,3.
Jak ukazuje úvodní mapa, Praha je na chvostu také v objasněnosti vloupání do rodinných domů. Zatímco v Pardubickém kraji je objasněnost 43,5 procenta a v Jihočeském 42 procent, v Praze je to pouhých 14 procent.
Cizinec v Brně vybílil čtrnáct bytů a ukradl i vzácnou katanu. Po jedné vloupačce ho dopadla policie
