Článek
„Z logického hlediska je to nesmyslné. Pokud jde o nějaké využití věcí, co člověk najde, tak by to mělo být především proto, aby zabezpečil sebe a svoji jednotku,“ uvedl první ze svědků, který byl se Simanem ve stejné jednotce. Využití viděl zejména ve vozidlech, kterými by se mohli případně přemisťovat.
Proto mu ani nepřišlo divné, že Siman s dalšími – podle jeho slov – například obdivoval čtyřkolku nalezenou v garáži při průzkumu obce. „Násilně otevírat zamčené byty nebo sbírat věci nepotřebné k přežití je podle mě nelogické. Nepřijde mi správné jakékoliv obohacování sama sebe, jeli jsme tam jako dobrovolníci, bez nároku na honorář,“ pokračoval muž. Proto nepovažoval za rozumné si ponechávat nalezené věci jako zlaté či stříbrné slitky, šperky, peníze a podobně.
Obžalovaný Siman podle svědka nosil taštičku, kterou si schovával pod postelí, ve které měly být nalezené věci. „Filip často přišel z akce s úsměvem, že něco našel. Přišel s tím jako s radostnou zprávou,“ uvedl muž. Siman podle něj i sundával šperky z mrtvého člověka. Jindy zase měl přijít z průzkumu s bezpečnostní schránkou, ve které mělo být zlato a stříbro. Obžalovaný se měl prý také pokusit propašovat zpět do České republiky granáty s úmyslem je zpeněžit.
Podle svědků byl Siman také neschopný svou jednotku vést. „Jednotka se začala hroutit, Filip tam pořád nebyl. Chodili svévolně večer na území, kde neměl být,“ uvedl svědek.
„Filip nám byl daný, že nám bude velet. Snažil se velet, ale nebyl schopný nám dávat správné rozkazy, všechno mu trvalo, pořád u jednotky nebyl, nikdo nevěděl, kde je,“ přisvědčil i další z vypovídajících. „Bylo nám zakázáno cokoliv brát,“ zdůraznil také.
Český dobrovolník působící na Ukrajině byl obviněn z rabování
Siman podle obžaloby zhruba tři neděle po ruské invazi na Ukrajinu odjel do Kyjeva, kde vstoupil do jednotky Karpatská Sič (dobrovolnického ozbrojeného batalionu podřízeného ukrajinské armádě). Tam prodělal základní výcvik, byl vyzbrojen a se skupinou dalších 11 dobrovolníků, které velel, vyrazil do Irpině a Buči, kde měli hlídkovat. Siman ovšem podle spisu obíral padlé vojáky i civilní obyvatele.
Tím se měl dopustit přečinu služby v cizích ozbrojených silách a zločinu plenění v prostoru válečných operací, za což mu hrozí až dvacet let vězení, případně i výjimečný trest. Siman se původně k rabování přiznal novináři Seznam zpráv, u soudu to však popřel, prý chtěl „vypadat líp, zajímavější“. Siman také uvedl, že se nalezené věci posílaly na štáb, o špercích či penězích, ze kterých ho viní obžaloba, prý nic neví. Přiznal, že si ponechal dýchací masku z rozbombardovaného letounu Mrija, prý chtěl mít vzpomínku.
Soud pokračuje výslechy dalších svědků.