Článek
Kromě smrti dvou lidí způsobily výbuchy podle policie škodu přesahující miliardu korun.
O vývoji ve vyšetřování v pondělí informoval v tiskové zprávě šéf NCOZ Jiří Mazánek, podle kterého detektivové mají za prokázané, že výbuchy uskutečnili agenti ruské vojenské rozvědky GRU.
„Motivem bylo zabránit dodání zbraní a munice do oblastí, kde ruská armáda prováděla své operace. Ruská vojenská rozvědka měla prostředky ke způsobení výbuchů, včetně osob, které za tímto účelem přicestovaly z Ruska a ihned poté odcestovaly zpět, a navíc, dle zjištění NCOZ, disponovala detailními informacemi o uskladněném zboží, jeho pohybu i jeho konečném uživateli,“ uvedl Mazánek.
Skartaci zprávy o Vrběticích prověří bezpečnostní úřad
Samotnými pachateli byli podle NCOZ příslušníci jednotky 29155 určené k provádění diverzních operací v zahraničí, spadající pod 161. centrum přípravy specialistů zvláštního určení GRU.
Policie v souvislosti s výbuchem již dříve pátrala po mužích, kteří jsou podezřelí také z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018. Média tyto muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu, kteří používali také falešné identity a vystupovali před úřady jako Ruslan Boširov a Alexander Petrov.
Údajně se objednali na prohlídku muničního areálu. V té době se ve skladu patrně nacházely zbraně obchodníka, který dodával munici na Ukrajinu.
Čeští kriminalisté nemohli zahájit trestní stíhání dvojice podezřelých, načež případ odložili. Důvodem podle Mazánka byl především fakt, že se oba zdržují v Rusku a tamější úřady odmítly splnit české požadavky na spolupráci při vyšetřování tohoto zločinu. Podle Ruska by to mohlo poškodit jeho svrchovanost, veřejný pořádek a důležité zájmy.
Čeští a britští policisté se spojili. Vrbětice a Skripala řeší jako jednu kauzu
Zjištění NCOZ uvítají i rodiny zemřelého zbrojaře (59) a skladníka (56) firmy, kteří se v osudný den výbuchu nevrátili domů. Ty se snažily dlouhé roky o očištění jmen obou mužů, protože původně policie oba podezírala z obecného ohrožení z nedbalosti, dokonce pracovala i s verzí sebevraždy.
Policie od této verze ustoupila až poté, co v prosinci téhož roku vybuchl další sklad stejné firmy, Imex Group, který pár dní předtím zkontrolovali pyrotechnici. Firma pak tvrdila, že se mohla stát obětí sabotáže.
Dvojice agentů nemusela být sama
Podle českých kriminalistů navíc nešlo o ojedinělou akci, ale jednalo se o součást dlouhodobého diverzního působení ruské vojenské rozvědky na území Evropské unie a Ukrajiny.
„Pro další postup policejního orgánu chybí některé informace, zejména k pohybu jednotlivých příslušníků GRU na území ČR, ve skladech ve Vrběticích. Lze jen předpokládat, jaké úkoly plnili jednotliví příslušníci nacházející se v ČR a okolních zemích, případně kolik dalších příslušníků ruských ozbrojených sil a jejich spolupracovníků se na útoku podílelo,“ zmínil Mazánek s tím, že policisté případ prověřovali také s pomocí rozsáhlé mezinárodní spolupráce.
Současně s NCOZ se mimořádně vyjádřila i jinak mlčící kontrarozvědka Bezpečnostní informační služba (BIS), jejíž šéf Michal Koudelka zmínil, že detektivové NCOZ vyšetřováním potvrdili informace, které dříve získali právě zpravodajci ve spolupráci s policií.
„NCOZ odvedla špičkovou práci na velmi složitém případu a prokázala, že důstojníci ruské vojenské zpravodajské služby GRU provedli na našem území odporný útok, který stál životy dvou nevinných českých občanů a způsobil miliardové škody na majetku,“ sdělil Koudelka ve vyjádření zveřejněném na webu.
Kyjev má důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do výbuchu ve Vrběticích
K události v pondělí vystoupil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Je nepochybné, kdo a proč výbuchy ve Vrběticích způsobil, že se jednalo o agenty ruské zpravodajské služby GRÚ,“ uvedl na tiskové konferenci. „Potvrdilo se, že výbuchy byly spáchány na základě pokynů vlády Ruské federace,“ dodal Rakušan. Řekl také: „Ruská federace je státem s teroristickým režimem, který je přímo zodpovědný za smrt dvou českých občanů.“
Diskutovat se podle Rakušana může na vládní úrovni i česká diplomatická odpověď, nicméně vyhoštění velkého množství diplomatů, k němuž už v minulosti došlo, považuje za ráznou reakci. Podezřelí se zdržují v Rusku a Ruská federace odmítla splnit české požadavky na spolupráci, čímž podle Rakušana porušuje platná mezinárodní ujednání.
Podle Martina Smolka z ministerstva zahraničí Ruská federace činem ve Vrběticích porušila hned několik norem mezinárodního práva. Česko podle něj nerezignuje na dosažení mezinárodní spravedlnosti. „Po dlouhé době, když se změní okolnosti, bychom mohli dospět k plnému nebo částečnému odškodnění od Ruské federace ve formě finanční nebo jiné kompenzace, například omluvy,“ řekl Smolek.
Imex Group: Rozhodnutí NCOZ považujeme za nezákonné a předčasné
Podle právního zástupce společnosti Imex Group Radka Ondruše je rozhodnutí o odložení věci výbuchů ve Vrběticích ze strany NCOZ předčasné a firma proti němu podá stížnost. „Rozhodnutí je nezákonné. Došlo k fatálnímu nepochopení řízení proti uprchlým, které se vede, nejen když pachatel uprchne, což není tento případ, ale zejména pokud se trestnímu řízení vyhýbá pobytem v cizině. A to i oprávněně v případě, pokud se zdržuje na území mateřského státu. Přesně toto je případ Vrbětic,“ vysvětlil Novinkám Ondruš.
Podle něj lze souhlasit s tím, že podezřelí neuprchli, vztahuje se však na ně ta část trestního řádu (ust. § 302), kdy se podezřelí trestnímu řízení vyhýbají pobytem v Rusku. „Jinak řečeno – všichni podezřelí měli být stíhání jako uprchlí, pokud jsou důkazy proti nim tak přesvědčivé, jak se uvádí,“ podotkl Ondruš.
Na otázku, zda má Imex Group po kom požadovat odškodnění, advokát uvedl, že jej firma stále požaduje po státu, a to v případě obou skladů. „U prvního skladu stát nezajistil ochranu a zabezpečení. Měl odpovědnost za ostrahu areálu. A v případě druhého skladu Imex Group vidí jednoznačně zavinění také na straně státu, který tento sklad po prvním výbuchu ze 16. září 2014 prohlédl, zdali tam není nástraha, a pak jej hlídal. Buď jej prohlédl špatně, nebo jej neuhlídal. Obojí může být trestný čin, neplnění úkolů úřední osoby nebo porušení povinnosti strážní služby. Tímto se ale nikdo nezabýval. Soudní řízení o náhradě škody pokračují,“ dodal Ondruš.