Hlavní obsah

Případ učitelky z Prahy zproštěné obžaloby z popírání války na Ukrajině se vrací na začátek

3:56
3:56

Poslechněte si tento článek

Praha

Kvůli obvinění z popírání zločinů proti lidskosti páchaných diktátorem Vladimirem Putinem a jeho armádou při invazi na Ukrajině stane znovu před soudem bývalá učitelka češtiny z Prahy Martina Bednářová. Žákům základní školy podle žalobce během výuky vykládala tvrzení v duchu ruské propagandy, například že žádná válka na Ukrajině není a podobně. Odvolací soud ji loni zprostil obžaloby, případ ale vrací do hry Nejvyšší soud (NS).

Vyjádření Martiny Bednářové z loňského května, kdy ji Městský soud v Praze pravomocně zprostil obžalobyVideo: Novinky

Článek

NS se kauzou zabýval na podnět Nejvyššího státního zastupitelství, rozhodoval loni v prosinci bez veřejného jednání. Výsledek ve středu bez bližších podrobností řekla mluvčí soudu Gabriela Tomíčková.

Tehdy pravomocný osvobozující verdikt loni v květnu vynesl v odvolacím jednání Městský soud v Praze (MS), který tím potvrdil předchozí rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 6, kam se právě případ po zásahu NS vrací.

Obžaloba Bednářové z popírání genocidia s trestní sazbou 3,5 roku vězení se týkala výuky na Základní škole Na Dlouhém lánu, kde na počátku dubna 2022, tedy několik týdnů po začátku ruské invaze, žákům osmé třídy při hodině slohu mimo jiné uváděla, že ze strany Rusů jde o omluvitelný způsob řešení situace.

Soud potvrdil vyhazov učitelky z Prahy za zpochybňování zvěrstev Ruska na Ukrajině

Krimi

Kromě dalších tvrzení odpovídajících ruské propagandě rovněž při čerpání informací školákům doporučovala servery obecně známé z dezinformační scény.

Případ vyšel najevo poté, kdy žáci pořídili při výuce zvukový záznam. Následovala výpověď, kvůli které se Bednářová se školou neúspěšně soudila. Na svých výrocích trvala a obžalobu označila jako absurdní. Žalobci pro ni původně žádali podmíněný trest a pětiletý zákaz pedagogické činnosti.

První projednání v červnu 2023 u obvodního soudu šesté městské části skončil zproštěním obžaloby, případ ale vrátil odvolací MS kvůli doplnění dokazování, po němž obvod vydal totožné osvobozující rozhodnutí, které následně MS již pravomocně potvrdil.

Důvody, pro které NS vyhověl podnětu žalobců a osvobozující verdikt zrušil, zatím nejsou zřejmé, plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.

NS řeší jen právní stránku věci, ne důkazy

Obecně platí, že NS, umístěný v rámci justiční hierarchie na jejím vrcholu, má mimo jiné na starost podněty týkající se již pravomocně rozhodnutých řízení. Proti těmto verdiktům vydaným na ose první instance - odvolací soud se již nemůže dál odvolat, je ale přípustný tzv. mimořádný opravný prostředek, kterým je dovolání podané právě k NS.

Výjimečnost dovolání je daná podmínkami jeho podání souvisejícími zejména s tím, že věc už je řádně rozhodnutá. Aktéři musí při podání vzít patřičně v potaz, že dovolací soud probírá výhradně jen spisový materiál, u kterého zkoumá jen právní stránku věci. Dovolací námitky tak mohou ukazovat jen na podezření ze závažných procesních pochybení či podobné vady v řízení, bývá to třeba nesprávné právní posouzení věci či uložení nezákonného trestu.

Do hry u NS už nevstupuje například dokazování, rovněž neřeší skutková zjištění. Také na rozdíl od nižších instancí obvykle nevyhlašuje termíny soudních stání, ale zpravidla vydá rozhodnutí bez jednání, načež ho rozešle zúčastněným stranám, případně zveřejní v databázi.

Likvidujete zasloužilého kantora, odmítla učitelka obžalobu z popírání genocidia na Ukrajině

Krimi

Výběr článků

Načítám