Článek
O vyšetřování informovala ve středu mluvčí policie Lenka Vilímková. „V době, kdy mladík do řeky skočil, byla ve schránce záchranná podkova, ale nebylo tam lano," uvedla. Policie zjišťuje, komu záchranná souprava patří, kdo ji spravuje a kdy ji naposledy kontroloval.
Podle předsedy Asociace vodní turistiky a sportu Petra Ptáčka lidé v místě neštěstí hodili muži podkovu do jezu, bez lana mu však nepomohla.
„Na břehu u cedule byla v bedně uložena záchranná podkova, kterou chtěli ostatní použít. Jenže podkova byla bez lana. Někdo ho ukradl. Kvůli tomu nebylo možné tonoucího zachránit, a proto jen hodili podkovu do jezu. Ta však bez lana nepomůže,” popsal situaci Ptáček.
Mladíka, který skočil do rozbouřené Tiché Orlice, našli utonulého
„Tato nehoda ukázala, jak je důležité mít na nebezpečném jezu záchranné vybavení, ale v tomto případě zloděj měl podíl na smrti jiné osoby,” dodal.
Hasiči s pomocí potápěčů a lezců a policisté prohledávali řeku od pátku do neděle. Proud byl po deštích velmi silný, hloubka dosahovala tří až čtyř metrů. Výstražná tabule u jezu upozorňuje na možné tragické následky koupání na tomto místě.
Záchrannými prvky vybavil některé rizikové jezy státní podnik Povodí Labe v roce 2015. S varovnými tabulemi instaloval pěnové podkovy s téměř třicetimetrovým lanem. Povodí se k případu zatím nevyjádřilo.