Článek
Novinky celý případ z roku 2021 podrobně zmapovaly. Do nemocnice tehdy dorazila žena s porodními bolestmi. Po několika hodinách se jí akutním císařským řezem narodil syn, na záchranu jeho života už bylo pozdě. Dítě sice záchranáři převezli do ústecké nemocnice, jenže tam malý Vendelín ve věku pouhých 9 hodin a 32 minut zemřel.
Úmrtí dítěte znamenalo pro rodiče zcela mimořádné trauma a vyvolalo přirozenou snahu zjistit jeho příčinu
Rodiče se pochopitelně začali pídit po tom, co se vlastně stalo. Nechali si zpracovat i znalecký posudek, který konstatoval chybu lékařů, kteří podle znalce měli rychleji reagovat na data z CTG záznamu, tedy tzv. monitoru.
Podle prvního soudu lékaři chybovali
Rodiče proto nemocnici zažalovali a jablonecký soud jim dal za pravdu s tím, že záznam byl vyhodnocen chybně. Soud se přiklonil k posudku lékařů z Ústavu pro péči o matku. Nemocnice marně argumentovala svým posudkem. Ten zpracovala znalecká kancelář, v níž drží třicetiprocentní podíl někdejší ministr vnitra a bývalý vlivný politik ODS Ivan Langer.
Jabloneckou nemocnici, která za posudek zaplatila přes půl milionu korun, přitom vede dlouholetý člen ODS, někdejší poslanec, jablonecký i krajský zastupitel Vít Němeček.
Nemocnice se proti verdiktu odvolala a spor doputoval k libereckému krajskému soudu. Senát v čele s Michalem Markem nechal zpracovat další posudek a v rozhodnutí, které mají Novinky k dispozici, žalobu rodičů na špitál zamítl.
Odvolací soud žalobu zamítl
Revizní posudek na výzvu soudu zpracovali lékaři z Fakultní nemocnice Bulovka. Na místní gynekologicko-porodnické klinice přitom v té době došlo k tragické záměně pacientek, při níž lékaři těhotné ženě omylem ukončili těhotenství. Podle soudu to ale neohrozilo důvěryhodnost posudku.
Matka žalovala nemocnici i za svou malou dceru. Ať dítě do sporu nezatahuje, řekl Ústavní soud
Svůj závěr soudci opřeli o to, že pokud se ani renomovaní odborníci nedokážou shodnout na interpretaci CTG záznamu, nelze přijmout závěr o tom, že by se lékaři v porodnici odchýlili od pravidel vědy a medicínských postupů, tedy že by chybovali.
Rodiče tak svůj spor prohráli a za běžné situace by museli protistraně zaplatit náklady soudního řízení, v tomto případě stovky tisíc korun. Jenže krajský soud konstatoval, že zcela výjimečně nemocnici náklady nepřizná.
Soud: Snaha zjistit důvod je přirozená
„Úmrtí dítěte znamenalo pro rodiče zcela mimořádné trauma a vyvolalo přirozenou snahu zjistit jeho příčinu. Pochopitelná byla i jejich nedůvěra ve stanovisko a závěry nemocnice,“ napsali soudci.
„Postoje rodičů i jejich projevy měly být ze strany nemocnice přijímány s větší empatií do té míry, že v situaci, kdy vzniká spor o nedostatcích poskytované zdravotní péče s fatálním následkem, měla nemocnice sama předložit znalecký posudek či alespoň odborné stanovisko třetí osoby, které by podezření rodičů vyvracelo,“ stojí ve verdiktu.
Nemocnice totiž podle soudu reagovala až na předžalobní výzvu a po předloženém prvním posudku, kdy si nechala zpracovat svůj posudek. Ten však dle verdiktu nijak jednoznačně chybu při hodnocení záznamu nevyvrátil.
Chlapec po očkování a chybě lékařů skončil v kómatu. Ústavní soud dal rodičům po 22 letech naději na odškodné
„Takový posudek jen stěží mohl v dané situaci pro rodiče představovat přesvědčivý důkaz o správnosti léčebného postupu nemocnice. Pro naznačený nikoli nevýznamný podíl nemocnice na vyvolání soudního sporu a mimořádné osobní poměry žalobců jeví se v daném případě spravedlivým takové uspořádání, podle kterého výjimečně nebude nemocnici přiznáno právo na náhradu nákladů řízení,“ zakončil soud.
Kdyby se s námi bavili…
„Nikdy jsem se neupínal ke slovíčku „kdyby“. Ale kdyby tenkrát nemocnice s námi komunikovala a předložila nám něco, co by nám alespoň situaci trochu vyjasnilo, mohlo to být jiné. Ale nemocnice se v podstatě zakopala a my s manželkou museli řešit převoz ostatků, pohřeb, rekonvalescenci a stále se nám nedostávalo žádné podpory a žádného kontaktu ze strany nemocnice,“ řekl Novinkám Jaroslav Strnad, otec zemřelého Vendelína.
Ředitel Němeček naopak již dříve chybu nemocnice jasně odmítl. „S rodiči jsme se v různém formátu opakovaně sešli, vyjádřili lítost, soustrast a případ jsme pečlivě prošetřili. Náš interní závěr konstatoval, že k žádnému odbornému pochybení nedošlo,“ napsal Novinkám.
Rodiče se chtějí ještě obrátit na Nejvyšší soud. Ačkoli nemusí nemocnici platit náklady řízení, spor už je vyšel na stovky tisíc korun. I proto se obrátili s prosbou o podporu na jednom z darovacích portálů.