Článek
„Letošní pálení čarodějnic můžeme z pohledu hasičů zařadit mezi ta průměrná za posledních několik let. V celém Česku hasiči zasahovali z noci na první květnový den u necelé dvacítky požárů, které měly přímou souvislost s pálením čarodějnic,“ popsal mluvčí hasičů Martin Kavka.
Z pohledu hasičů se nejednalo o velké zásahy, z většiny šlo o neuhašená ohniště či požáry trávy a lesního porostu. V Praze to bylo celkově šest zásahů u požáru.
Lidé a organizátoři akcí dopředu hasičům nahlásili 8419 pálení. „V několika desítkách případů hasiči vyjeli na místo hlášeného požáru, kde nakonec zjistili hlídané rozdělávání ohně, které ale nebylo nahlášeno na webu paleni.izscr.cz,“ dodal Kavka.
„Požárů v přírodním prostředí bylo během posledního dubnového dne poměrně dost, nešlo ale o přímou souvislost s pálením čarodějnic,“ doplnil. Například v úterý hasiči zasahovali u rozsáhlého požáru lesa v Horní Cerekvi, šlo o požár na území 12 hektarů. Použit byl i vrtulník s bambi vakem.
Hodně poplachů bylo planých
Celá takzvaná Filipojakubská noc pak podle středočeských hasičů probíhala v očekávaných mezích. V souvislosti s pálením ohňů měli v regionu dvě desítky výjezdů. „Nejvíc výjezdů bylo od odpoledne do půlnoci,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Veronika Mocová Švorcová, podle níž se nejednalo o nic dramatického, vše se obešlo bez zranění lidí a větších škod.
„Hodně se jednalo o plané poplachy, kdy bylo pálení čarodějnic nahlášené předem v registru, ale nějaký kolemjdoucí viděl oheň, zavolal nás a nám se nepodařilo kontaktovat organizátora, zda je na místě všechno v pořádku, takže jsme museli vyjet,“ vysvětlila Švorcová. Ve dvou případech se pod rouškou čarodějnic pálily odpadky. Kromě čarodějnic řešili hasiči desítky dalších výjezdů k dopravním nehodám nebo spadlému stromu.
„Vloni hasiči v Česku řešily podobný počet požárů v souvislosti s pálením čarodějnic. V roce 2023 bylo ohlášeno necelých 8000 pálení ohňů, tedy podobný počet jako letos,“ dodal Kavka.