Článek
V případě hlavního organizátora Simona Rafaela, který dostal čtyřletý trest, je rozsudek nepravomocný, státní zástupkyně se proti výši trestu odvolala. Tříletý trest pro pomocníka Miroslava Duždu je pravomocný. Oběma mužům hrozil trest 5 až 10 let vězení, protože přiznali vinu, soud uložil trest pod spodní hranicí. V případu figuruje ještě další pomocník, který vinu odmítl, soud tak jeho případ projednává samostatně.
Celý případ začali kriminalisté prověřovat v červnu 2021 na základě podnětu nebankovní společnosti, která našla určité nesrovnalosti v dokumentech dodaných ke smlouvě o úvěru. Na pokyn Rafaela Dužda vyhledával a kontaktoval na území celé České republiky sociálně slabé občany a osoby bez stálého bydliště. Po těchto osobách za drobnou úplatu nebo pod různými smyšlenými legendami o sjednání práce požadovali založení bankovního účtu na jejich jméno.
Uvést měli kontaktní údaje, kterými disponovali pachatelé. Poté muži žádali občanský průkaz k pořízení fotografie, případně další osobní doklady. Získané dokumenty Rafael pozměnil a v počítačovém programu vytvořil či upravil oznámení o přiznání invalidního či starobního důchodu a později vytvářel výplatní pásky skutečně existující společnosti.
Stroje z bazaru vykazovali jako nové. Podvodem získali z EU dotace za 90 milionů
Za pomoci nově vytvořené fiktivní identity a těchto upravených dokladů prostřednictvím webových stránek bankovních i nebankovních společností žádal o uzavření smluv o poskytnutí peněz či mobilních telefonů. Část podvodně získaných peněz Rafael dal svým pomocníkům, většinu si ale nechal pro svoji potřebu.
Rafael je od loňska ve vazbě, v trestné činnosti pokračoval i po obvinění a domovní prohlídce. Dužda si ve vězení odpykává trest za krádeže. Oba byli soudně trestáni už šestkrát. Státní zástupkyně požadovala pro Rafaela trest 5,5 až 6 let vězení, pro Duždu 3,5 roku. Oba před soudem takzvaně prohlásili svou vinu, soud to vzal jako velkou polehčující okolnost. Odpadlo také zdlouhavé dokazování, soud tak rozhodoval jen o výši trestu. „Kauza by soud zaměstnávala týdny a měsíce, takto může rychle skončit,“ uvedl předseda senátu Ondřej Peřich.
Třetí z obžalovaných Pavol Grundza měl podle obžaloby předávat údaje v osmnácti případech. Uvedl, že se cítí nevinen. V jeho případě bude soud pokračovat v říjnu.