Článek
Obecně se lidé mezi státy Evropské unie (EU), kterými Česko i Chorvatsko již řadu let jsou, předávají pro účely trestního řízení na základě evropských zatýkacích rozkazů, kdy se pak jedná o předávací řízení, na rozdíl od akce vydávací (tzv. extradice) probíhající ze zemí mimo EU.
Zatímco vyřízení extradice zabere mnohdy měsíce i roky, vydání na základě evropského zatykače se díky uplatnění principu vzájemného uznávání mezi členskými zeměmi unie odehrává v kratším čase, ze dne na den to ale nebývá. Paragrafy přímo konkrétní lhůty neuvádějí, předpokládá se ale postup v duchu „bez zbytečných odkladů“.
„Pokud je na základě evropského zatýkacího rozkazu osoba zadržena na území jiného členského státu, rozhodne o jejím předání příslušný justiční orgán dané země většinou ve lhůtě do 60 dnů od zatčení,“ vysvětlil mluvčí ministerstva spravedlnosti Milan Řepka s tím, že pokud dotyčný souhlasí s předáním, tak lze hovořit o lhůtě do deseti dnů.
Soudce Kafku zadrželi v Chorvatsku

„Fyzické předání je pak nutné realizovat co nejdříve, nejpozději do 10 dnů po právní moci rozhodnutí o předání,“ dodal Řepka.
V jaké přesně fázi se v tuto chvíli řízení se soudcem podezřelým z mnohamilionových podfuků ohledně investic nachází, kriminalisté ani odpovědné státní zastupitelství nechtějí s odkazem na probíhající prověřování sdělit.
Mluvčí policejní Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej tento týden Novinkám sdělil, že nelze uvést nic nového nad rámec tiskové zprávy z poloviny března o samotném zadržení soudce na Balkáně.
„S ohledem na fázi přípravného řízení trestního, v níž se věc nachází, nebudou sdělovacím prostředkům žádné informace poskytovány,“ vyjádřil se v podobném duchu mluvčí Krajského státního zastupitelství v Ostravě Libor Malý.
Místo Brna věc dozoruje Ostrava
Dozorování Kafkova případu ostravským státním zastupitelstvím není náhodné, byť má soudce trvalé bydliště na Kroměřížsku ve Zlínském kraji, který spadá pod Krajské státní zastupitelství v Brně.
„Je jasné, že kauzu nemůže dozorovat zastupitelství v Brně. Pracoval dlouhé roky na jižní Moravě jako krajský státní zástupce, jako soudce Okresního soudu v Kroměříži i v Brně. Má tam řadu kontaktů a všichni žalobci i soudci by se museli nechat z jeho případu vyloučit,“ vysvětlil zdroj Novinek.
V praxi to znamená, že Krajské státní zastupitelství v Ostravě přebírá celou jeho kauzu a nyní pod něj spadají všechny úkony trestního řádu. Ostrava a tamní krajský soud tak budou řešit i předpokládanou žádost policie a krajského zastupitelství ohledně Kafkova vazebního stíhání.
Soudce Kafka zmizel na Balkáně, jím podvedení známí nechtějí o kauze mluvit

Sedmačtyřicetiletého Kafku česká policie nejdřív pohřešovala poté, kdy 4. března odjel ze svého domu v Kroměříži. Později se ozval rodině, že je v pořádku, načež se mu policisté dostali na stopu a zadrželi ho 17. března v Chorvatsku.
Policie se o soudce zajímá kvůli podezření, že mnoha lidem zpronevěřil vysoké finanční částky, které mu svěřili za účelem investičního zhodnocení. Nejen jeho rodina, přátelé a známí, ale i kolegové z branže mu měli svěřit desítky milionů korun. Případ řeší detektivové z NCOZ, kteří shromažďují informace o poškozených.
Kafka se podle médií již po svém zmizení a poté, kdy vyšel případ najevo, nechal slyšet, že byl na útěku před vyděrači. Například serveru iRozhlas řekl, že si půjčoval peníze od příbuzných i známých, aby uspokojil právě vyděrače a že vše souvisí s případy, které dříve řešil jako soudce.
Podle informací Novinek se Kafka se svou ženou na začátku června rozloučil se slovy, že jede do zahraničí vyšetřovat afgánský mezinárodní gang a vojsko.
Podle zjištění Novinek je soudce podezřelý z toho, že získával peníze od svých známých na krátkodobé finanční operace, které podle něj měly skončit velmi výhodným ziskem. Postupně přestával lidem peníze vracet a ty pak končily u něj. Policie případ prověřuje jako podvod se škodou značného rozsahu, za což Kafkovi hrozí až desetileté vězení.
Potvrzeno. Pohřešovaný Roman Kafka známý z metanolové aféry rezignoval na post soudce
