Článek
Bruntálští policisté a žalobce poslali Veverku před soud proto, že v jiné kauze jim muž obviněný z pěstování marihuany řekl, že se inspiroval právě při čtení Veverkova časopisu. Veverka před soudem odmítl, že by se psaním článků dopustil zločinu, a obžalobu považuje za absurdní.
Případ, který vyšetřovala bruntálská policie, se týká magazínu Legalizace vycházejícího každé dva měsíce již jedenáctým rokem. Publikuje se v něm široké spektrum informací zejména o lehkých drogách.
Celou dobu zůstával bez povšimnutí represivních orgánů, naopak publikoval i řadu právních analýz, v jednom z prvních čísel vyšel třeba i rozhovor s šéfem policejní Národní protidrogové centrály.
Veverka je mimo jiné zastupitelem pro Prahu 2 za Piráty a také redakce magazínu má sídlo v Praze. Důvod, proč se kauzou zabývá bruntálský soud, je ten, že policie před nedávnem odhalila na Bruntálsku pěstírnu marihuany a obviněný muž kriminalistům vypověděl, že se nechal k zasazení rostlin inspirovat právě návodem z magazínu Legalizace.
Hlavní líčení začalo čtením obžaloby, která obsahuje dlouhý seznam článků, které podle státního zástupce naplňují znaky trestného činu.
„Obžalovaný vyzdvihoval účinky látek obsažených v konopí včetně účinků na psychiku člověka. Publikoval návody na pěstování konopí včetně užívání hnojiv a nastavení světelných podmínek a také návody k výrobě koncentrovaných přípravků,“ vypočítal žalobce provinění vydavatele.
Zmínil také, že čtenáři jako přílohu k předplatnému dostávali i semínka konopí, aby si ho mohli vyzkoušet vypěstovat.
Obžalovaný nepopřel, že vše, co je v obžalobě shrnuto, se skutečně stalo. Magazín navíc dodnes vychází. Podle Veverky ale nejde o zločin, ale o potřebnou osvětu, protože magazín od svého počátku veřejnosti předkládá komplexní informace a drogové problematice.
„Mým záměrem bylo nastavit zrcadlo současné represivní protidrogové politice s důrazem na lidská práva a svobody jednotlivce. Magazín se mimo jiné významně podílel na propagaci legalizace konopí pro léčebné účely a po celou dobu se snaží předkládat nezkreslené, nezaujaté a nedémonizované informace,“ hájí se Veverka.
Na dotaz soudce, proč v časopisu vycházejí i podrobné návody na pěstování konopí včetně popisu účinku jednotlivých odrůd, řekl, že to k ucelenému informování patří a nejde o nic nezákonného.
Obvinění z šíření toxikomanie je podle Veverky důkazem prokazatelné neznalosti konopné legislativy a zároveň hrubým omezováním svobody projevu a práva na informace.
Veverku již dříve podpořila část odborné veřejnosti, zastání přišlo ale i z dalších oblastí - k soudu ho přišel podpořit například dokumentární fotograf Jindřich Štreit (75), který považuje magazín Legalizace za médium přinášející hlavně osvětu.
Jednání soudu bude pokračovat 3. listopadu.
Kauza připomněla proces s vydavateli knihy Vaříme s konopím z 90. let. Překlad kuchařky zahraničního autora Adama Gottlieba vydalo v roce 1995 nakladatelství Votobia, za pár měsíců následovalo obvinění a obžaloba z šíření toxikomanie.
Vydavatelů se tehdy zastali zejména jejich kolegové z branže, ale i odborníci z oblasti drogové prevence, kteří poukazovali na nepatřičné zaměňování pojmů distribuce drog a šíření osvěty.
Zastal se jich rovněž například americký básník Allen Ginsberg, který kauzu přirovnal k trestnímu stíhání členů kapely Plastic People of the Universe v 70. letech v tehdejším bolševickém Československu.
Soudy nejdřív v trestní stíhání trojice vydavatelů zastavily, po intervenci žalobců ale jeden z nich nakonec dostal čtyřletý podmíněný trest. Verdikt ovšem zvrátila v roce 1998 amnestie tehdejšího prezidenta Václava Havla.