Článek
„Podezřelá osoba byla policejním orgánem zadržena a v současnosti probíhají prvotní úkony trestního řízení v souvislosti se žhářským útokem v Praze 9. Trestní stíhání zadržené osoby nebylo zahájeno,“ uvedl v neděli státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze.
Podle něj zatím nelze poskytnout s ohledem na přípravné řízení více podrobností.
Deník N v neděli s odkazem na čtyři své zdroje uvedl, že muž byl členem telegramové skupiny, v níž si uživatelé o žhářských útocích psali. Vyšetřovatelé nyní řeší, kdo za telegramovou skupinou stojí a zda stopy nevedou do Ruska.
Policisté v pohotovosti kvůli hrozbě teroristického útoku. Zadrželi cizince
Požáry napříč Evropou
V posledních týdnech se přitom velké požáry řešily napříč Evropou. V souvislosti s nimi se objevily spekulace, že za nimi může být Rusko. Poslední květnový den polský deník Rzeczpospolita uvedl, že „Rusko za nabídku 10 až 15 tisíc eur (247–370 tisíc Kč) verbuje lidi, u kterých si objednává zakládání požárů ve velkých polských městech“.
Polský premiér Donald Tusk 21. května řekl, že Rusové měli velmi pravděpodobně něco společného s nedávným požárem obchodního centra ve Varšavě. Tusk už předtím informoval o zadržení devíti osob podezřelých ze zapojení do sabotáží, zejména žhářství, tito lidé měli podle něj zakládat požáry na pokyn ruských tajných služeb.
Koncem května psal zpravodajský server The Guardian o tom, že žhářství a sabotáže jsou potenciální novou zbraní ruské války. Vyšetřovatelé podle webu vyslovili domněnku o možném zapojení Ruska do žhářského útoku ve východním Londýně, do požáru v Polsku, do pokusu o sabotáž v německém Bavorsku nebo do antisemitských graffiti, která se objevila v Paříži.
Ačkoli neexistují důkazy, že by incidenty napříč kontinentem byly koordinované, bezpečnostní služby se domnívají, že by mohly být součástí systematické snahy Moskvy destabilizovat Západ, který podporuje Ukrajinu, napsal The Guardian.
Vraždy i znásilnění
Po nebezpečném cizinci z Jižní Ameriky, který byl dopaden v neděli, vyhlásila policie pátrání v pátek. Tehdy bez bližších podrobností ochránci zákona uvedli, že muže podezřívají ze zvlášť závažného trestného činu.
Zákon mezi zvlášť závažné trestné činy řadí vraždy, těžká ublížení na zdraví, znásilnění či únosy.
Přestože se nebezpečného cizince podařilo dopadnout, zvýšená bezpečnostní opatření stále platí. „Preventivně zvýšená bezpečnostní opatření v místech zvýšené koncentrace lidí dál trvají, bezprostřední nebezpečí nehrozí,“ konstatoval v neděli ministr vnitra Vít Rakušan.
Podle reportéra Novinek mohou lidé narazit v hlavním městě na ozbrojené policejní hlídky na vlakových i autobusových nádražích, ale například i v metru. Ochránci zákona mají za úkol hledat odložená zavazadla, všímat si podezřelých lidí a monitorovat situaci.