Článek
Hořet začalo před šestou hodinou ráno. „Uvnitř byly výrobní stroje a uskladněná příze pro výrobu. Vše kompletně shořelo,“ uvedla Žahourková. O příčinách vzniku požáru zatím nechtěla spekulovat, protože vyšetřování teprve začne. Je nutné počkat, až bude požár lokalizován a teprve poté budou moci na místo vstoupit vyšetřovatelé. Ke zranění osob nedošlo.
Hořický starosta Ivan Doležal pro ČTK řekl, že požár zasáhl podstatnou část textilky, výši škod si nedovolil odhadnout. „Pro Hořice je Mileta zásadní zaměstnavatel, věřím, že se výrobu podaří co nejdříve obnovit,“ řekl Doležal.
Miletu vlastní indická firma Alok. Firma disponuje výrobou od bavlněné příze po hotový výrobek, společnost patří mezi největší evropské výrobce kapesníků, košilovin a batistů. V Hořicích zaměstnává zhruba 360 lidí.
Výběr požárů v ČR, které způsobily škodu za 200 milionů či více
2,17 miliardy korun
21. listopadu 2002 - Výrobna pryskyřic Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) v Ústí nad Labem. Příčinou výbuchu a následného požáru bylo nedodržení technologické kázně při výrobě.
Až jedna miliarda korun
16. října 2008 - Požár levého křídla Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Podle odhadů hasičů se měla škoda pohybovat kolem miliardy korun, pojišťovny ji ale vyčíslily jen na 181 miliónů korun. Požár způsobila nedbalost, konkrétního viníka se nepodařilo vypátrat.
525 miliónů korun
30. května 2001 - Dřevozpracující firma Haas Fertigbau v Chanovicích na Klatovsku. Příčinou požáru byla zřejmě závada elektroinstalace.
326 miliónů korun
23.-24. listopadu 1996 - Čerpací stanice a technologická zařízení v tankovišti společnosti Česká rafinérská v Záluží u Mostu.
290 miliónů korun
8. dubna 2011 - Areál společnosti na recyklaci plastů Remiva v Chropyni na Kroměřížsku. Podle hasičů byl požár buď založen úmyslně, nebo jej způsobila nedbalost při kouření, či technická závada na elektroinstalaci.
289 miliónů korun
9. března 1998 - Přádelna lněné příze firmy PAJA v Trutnově. Příčinou požáru byl výbuch lněného prachu. Zraněno bylo 11 lidí, z nichž dva následky zranění zemřeli.
256,3 miliónu korun
9.-10. ledna 1999 - Sklad hotových výrobků a obalových materiálů společnosti STV Glass Valašské Meziříčí na Vsetínsku.
250 milionů korun
24. prosince 2009 - Sklářská hala v Heřmanově Huti na severním Plzeňsku. Hořet začalo po úniku taveniny a výbuchu tlakových lahví skladovaných v hale.
226 miliónů korun
29. až 30. května 2001 - Výrobní hala firmy VDO Mannesmann v Brandýse nad Labem, kde byly uskladněny díly pro automobilky. Oheň kdosi úmyslně založil.
210 miliónů korun
16. října 2007 - Výrobní hala společnosti Lohmann & Rauscher v Nové Pace na Jičínsku vyrábějící zdravotnický obvazový materiál.
200 miliónů korun
22. prosince 2012 - Hala textilní továrny Mileta v Hořicích na Jičínsku. Výše škody je předběžná.
6. listopadu 2008 - Tržnice Sapa v Praze-Libuši. S ohněm bojovalo 420 hasičů, akce se tak řadila k největším v historii ČR.
20. listopadu 1999 - Velkosklad v Libušské ulici v Praze 4; objekt bývalého masokombinátu sloužil jako tržnice převážně vietnamských obchodníků. Příčinou požáru bylo pravděpodobně úmyslné zapálení.
Zdroj: ČTK