Článek
Hasiči se kvůli vysokému žáru nemohli dostat k ohnisku požáru, nechali proto areál vyhořet. Práci jim stěžoval mráz, nemohli hasit vodou ale pouze pěnou, která nebyla tak účiná.
Hasiči požádali o pomoc armádu. "V halách byly tuny odpadu, na rozhrnutí spáleniště nemáme vlastní stroje, proto jsme požádali o pomoc vojsko," uvedl dispečer hasičů.
Hasiči o požáru informovali také Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP). Sami na místě již měřili koncentraci škodlivin. "Žádné překročení limitů jsme nezjistili," uvedl dispečer. Podle něj je však měření nepřesné, protože kouř stoupá rovně nahoru a látky, které unikají do ovzduší, se mohou objevit až v místech, kam hasiči nyní nemohou. Hasiči kontrolovali také znečištění spodních vod. "Nic mimořádného jsme zatím nezjistili," uvedl dispečer.
Počátkem ledna kontrolovali celníci ve spolupráci s pracovníky České inspekce životního prostředí kamióny s odpadem, které do zemědělského areálu v Libčevsi přijížděly. Řidiči se prokazovali průvodními doklady, podle nichž přivezli plasty. Jejich náklad pocházející z Německa ale plasty netvořily. [celá zpráva]
Čtyři tyto kamióny i s nákladem odpadů po kontrole putovaly na střežené místo do Dubí. Jeden se v neděli vrátil do Německa. [celá zpráva] Kontrola odhalila i velké množství odpadu složeného už v silážních jámách a ve skladovacích prostorách.