Článek
Odvolací senát v čele s předsedou Jiřím Lněničkou neshledal v napadeném rozsudku jakékoliv pochybení.
„Nalézací soud dospěl k naprosto správným skutkovým zjištěním, ostatně pan obžalovaný se k tomu jednání doznal,“ uvedl Lněnička. Podle něj základním problémem případu byla právní kvalifikace, kterou Čermák v odvolání napadal.
„Je to vyzývání k násilí proti členům parlamentu a vlády České republiky v úmyslu působit na výkony jejich funkcí. Máme za to, že právní kvalifikace je naprosto správná,“ konstatoval Lněnička.
Stejně tak i uložený trest podle odvolacího soudu není nepřiměřeně přísný, už jen z toho důvodu, že je uložen při samé spodní hranici trestní sazby a jde o trest souhrnný.
Středeční rozhodnutí se okamžitě setkalo s vlnou nevole Čermákových příznivců. Padala slova jako „hanba justici“, „fuj“, „ostuda“.
Bylo by dobré ho nějak zmírnit
Čermákova příznivkyně s vytetovanou podobiznou ruského prezidenta Vladimira Putina na lýtku začala pro změnu vykřikovat „Fašisti, pedofilové, teroristi, hnus“.
Proti rozhodnutí je možné už jen podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Čermákův právní zástupce Norbert Naxera řekl, že tak učiní.
„My jsme byli prostě opoziční aktivisté,“ řekl odvolacímu senátu Čermák, který k soudu dorazil na poslední chvíli v šortkách a tričku fotbalové Slavie. Označil se za opozičního aktivistu a své jednání a použité výrazy vysvětloval „určitou nas*aností“. Trest uložený plzeňským krajským soudem označil za hodně nepřiměřený. „Bylo by dobré ho nějak zmírnit,“ prohlásil v závěrečné řeči.
Terorismus to není, tvrdil advokát
Naxera v odvolání namítal, že v Čermákově případě jde o špatnou právní kvalifikaci.
„I kdyby hypoteticky někteří občané vyslyšeli jeho výzvy a vtrhli by do parlamentu, nešlo by o terorismus,“ prohlásil Naxera a jal se přednášet definice terorismu z různých zdrojů, jako je ministerstvo vnitra, BIS nebo Wikipedie.
„Je zcela absurdní, aby terorista veřejně vyzýval ke spáchání útoků,“ řekl dále. Podle Naxery šlo maximálně o vyhrožování s cílem působit na úřední osobu.

Tomáš Čermák (vpravo) se svým advokátem Norbertem Naxerou
Čermák loni v únoru vyzýval sledující na sociálních sítích, aby použili všechny dostupné prostředky, včetně násilí, a zabránili především přijetí novely pandemického zákona. Útok byl cílen na členy vlády, poslance a senátory.
„Je zapotřebí udělat pořádný uragán, vyvést ty dobytky ven a nakopat jim ty vyžraný prdele. Je načase nastolit radikální odboj, nesmíme se z nich posr..,“ hlásal například.
Případně: „Nemůžeme chodit každý týden někam protestovat a mrznout tam… Uděláme plán, musíme se spojit všichni a udělat pořádný uragán… Musíme těm dobytkům zarazit tipec… Vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy. Nějaká mírová cesta, nějaké právo, neudělá nic.“
Čermák, který je nezaměstnaný a živí ho rodina, při hlavním líčení u Krajského soudu v Plzni požádal o dohodu o vině a trestu, protože prý za čtyři měsíce ve vazbě „měl dost času přemýšlet a uvědomil si, že to byla chyba“.
Prý nic z toho nemyslel vážně, ale jako nadsázku. Během pandemie prý cítil neklid a strach a neuvědomil si prý důsledky svých činů.
Státní zástupce ale dohodu odmítl s tím, že pokud Čermák nesouhlasí s právní kvalifikací, není se o čem bavit.
Tomáš Čermák u středečního soudu
Ani plzeňský soud Čermák v březnu nepřesvědčil.
„Ani jeden z členů senátu žádnou nadsázku v tom videu nenašel. Video bylo velmi opravdové, projev obžalovaného velmi rozhořčený, velmi zlý, vulgární. Dosáhlo intenzity a společenské škodlivosti takové, že se jedná o trestný čin, veřejně podněcoval ke spáchání teroristického činu,“ uvedl v odůvodnění rozsudku soudce Tomáš Bouček.
Anketa
Čermák byl už loni v prosinci pravomocně odsouzen k desetiměsíční podmínce za podněcování k nenávisti a hanobení národa. V současnosti je také u Obvodního soudu pro Prahu 8 obžalován spolu s Patrikem Tušlem z výtržnictví.
Hysterie na soudech
Soudní jednání s Čermákem, Tušlem, případně dezinformátorkou Janou Peterkovou provázejí v posledních měsících hysterické projevy až zfanatizovaného davu příznivců obžalovaných, který například při odvolacím jednání s Peterkovou hulákal na pražském městském soudu hesla jako „Zákon jsme my!“ nebo „Gestapo, gestapo!“ a mimo jiné vysadil dveře od jednací síně.
Středečního jednání se kromě novinářů zúčastnilo několik desítek Čermákových příznivců. Vzhledem k událostem za poslední dobu přijal vrchní soud zvýšená bezpečnostní opatření.
Vedle několika výkřiků o svobodě slova či provolávání slávy Putinovi byl oproti předchozím jednáním poměrně klid.

Jedna z příznivkyň Tomáše Čermáka s vytetovaným Vladimirem Putinem