Článek
Spis čítající zhruba 160 stran předali policisté koncem listopadu Státnímu zastupitelství v Semilech. "O tom zda vznesu nebo nevznesu obžalobu, rozhodnu v pátek. Informaci však nejprve sdělím zúčastněným stranám. Nebylo by seriózní, kdyby se to dověděli od někoho jiného," potvrdil semilský státní zástupce Jiří Halama.
Útvar finanční policie viní Plocova spolužáka z libereckého stavebního učiliště z pokusu nabídnout čerstvému poslanci pětimiliónový úplatek za přestup ke Straně zelených. Plocův přestup měl umožnit existenci později zkrachovalé Topolánkovy trojkoalice ODS, KDU-ČSL a zelených. Šrytr obviněný na základě nepřímých důkazů úplatkářskou kauzu z letošního června narozdíl od Ploce rezolutně popírá.
"Chtěl jsem, aby projektu propůjčil jméno. Žádný úplatek jsem mu nenabízel," reprodukuje Šrytr vystupující jako Plocův známý účel červnové schůzky. "Neviděli jsme se možná dvacet let. Zprvu jsem ho ani nepoznal. Příliš jsme se neznali ani ze školy, kam jsem kvůli sportu moc často nechodil," tvrdí poslanec Ploc.
"Mám čisté svědomí. Doufám, že vyjde najevo moje věrohodnost a konečně se ukáže, kdo za celou věcí stál a komu měla skutečně posloužit," řekl ve středu Právu Ploc. Toho od chvíle, kdy údajný pokus o podplacení nahlásil, nějaký čas střežila policie.
"Zprávu, zda mě ještě hlídají, nemám," podotkl Ploc. "Policejní ochrana pana Ploce už skončila," upřesnila Libuše Dvořáková z východočeské policejní správy. Policii zmařily nasadit operativní metody včetně odposlechů tiskem zveřejněné informace uniklé z policejního spisu. Policisté proto nemohli získat možné usvědčující důkazy prostřednictvím monitorované schůzky obou hlavních aktérů úplatkářské aféry.