Článek
Podezření z korupce v kauze katarského prince vyšetřuje podle informací Práva protikorupční policie. "Nemůžeme podávat informace o případech, na kterých pracujeme. To platí všeobecně," odpověděl v pondělí na dotazy Práva zástupce ředitele útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Milan Šiška.
Bližší informace nepodal ani mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. "Víme jen, že policie vyšetřuje uvedená podezření. Dostala takový podnět a podle zákona je povinna konat," řekl Dimun.
O šejkovi jednali i nejednali
Přísné informační embargo není jediná záhada okolo letošních snah odejmout případ šajcha českým soudům a předat ho do Kataru ještě před zahájením soudního líčení.
Všemu měla předcházet řada jednání. Údajně od loňského podzimu, kdy po uvržení šajcha do vazby do Prahy přicestovali katarští emisaři na jednání s městským státním zástupcem Lubošem Pětníkem a předsedou městského soudu Janem Sváčkem.
Sváček včera setkání s nimi připustil, odmítl však spekulace o obsahu jednání. "Setkal jsem se loni na podzim s katarskými státními zástupci. Přijeli ze Slovenska a přivedl je pražský městský státní zástupce Pětník. V asi dvouhodinovém rozhovoru jsme probírali trestně právní otázky, ale nikoliv konkrétní materiální případy. Neprobírali jsme tedy ani případ katarského prince," řekl Sváček v pondělí Právu. Žalobce Pětník včera nebyl ve svém úřadě k zastižení.
Kontakty s katarskou stranou kvůli šajchovi ale nepopřel Dimun. Písemně doložil, že v této věci jednání probíhala ve spolupráci s ministerstvem zahraničí od loňského září do letošního března. "S katarskými státními zástupci až letos," upřesnil.
Doslova za naprostou pitomost pak označil spekulace, podle nichž byl na předání šajcha Kataru zainteresován ministr Němec kvůli své manželce, která pracuje v nadnárodní firmě s velkými obchodními a podnikatelskými aktivitami a zájmy v arabské oblasti.