Článek
Fotografie vznikla před budovou Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.
„Lze konstatovat, že předmětná fotografie zachycuje policisty Městského ředitelství policie Ostrava. S jednáním policistů nesouhlasíme, jednání vnímáme jako ohrožení profesní cti,” informovala mluvčí policie Gabriela Holčáková.
Okolnostmi vzniku fotografie se podle ní zabývá odbor vnitřní kontroly. To Novinkám potvrdil také mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivo Mitáček.
„Naši pracovníci to s odborem vnitřní kontroly maximálně konzultují. Vypadá to na porušení interních předpisů v rovině etického kodexu,” konstatoval.
Viděl jsem toho poslední dny hodně, ale tohle je zase úplně jinej level...
— Vláďa Foltán 🇪🇺 (@VladaFoltan) 22. března 2018
Pokud tohle v @PolicieCZ
někomu přijde normální, tak bych řekl, že tam mají fakt solidní problém...
(obr. via Facebook)#Kajinek #Policie pic.twitter.com/VsgIl77oB2
„V případě zjištění protiprávního jednání policistů bude věc postoupena řediteli Městského ředitelství policie Ostrava k přijetí opatření,” podotkla Holčáková.
Chování policistů odsoudil i ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO). „Fotit se s odsouzeným vrahem považuji za velmi nevkusné,” napsalo ministerstvo vnitra na twitteru.
Ministr vnitra: Fotit se s odsouzeným vrahem považuji za velmi nevkusné. Fotící se policisté by si měli uvědomit, že být policistou znamená chovat se důstojně a neznevažovat práci kolegů a celého sboru. Věřím, že záležitost bude co nejdříve důkladně a řádně prošetřena.
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) 23. března 2018
Jiří Kajínek byl odsouzen 23. června 1998 na doživotí za to, že v roce 1993 zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše, druhý osobní strážce střelná zranění přežil.
Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soudy z předpojatosti. Jeho žádost o obnovu procesu zamítly vrchní soud i Ústavní soud. V roce 2010 měl premiéru film natočený na motivy jeho příběhu. Loni mu prezident Miloš Zeman udělil milost. [celá zpráva]