Článek
„Dnes dopoledne byl vydán příkaz k jejich propuštění. Příslušný žalobce tak rozhodl po uhrazení peněžité záruky,“ uvedl Šereda. Oba policisté byli propuštěni dopoledne. Kadlec z ostravské vazební věznice, Petrůj z olomoucké vazební věznice.
Někdejší náměstek olomouckého krajského ředitele Kadlec čelí obvinění ze zneužití pravomocí a z přijetí úplatku, Petrůj, jenž vedl tamní odbor hospodářské kriminality, ze zneužití pravomocí. Třetí z obviněných podnikatel Ivan Kyselý, který je obviněný z organizování klientelistické sítě, byl z vazby propuštěn ve středu, poslední ze čtveřice olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který čelí obvinění z podplácení je po celou dobu stíhán na svobodě. Vyšetřování případu pokračuje.
Kyselý, blízký přítel někdejšího ministra vnitra za ODS Ivana Langra, byl ve vazbě kvůli obavě z ovlivňování svědků. Policisté navíc i kvůli hrozbě pokračování v trestné činnosti. Proto žalobce požadoval peněžitou záruku, kterou také přijal. „Kromě té jsme ale přihlédli i k dalším okolnostem, co vyšli najevo v rámci vyšetřování,“ dodal bez dalších podrobností Šereda. U Rozbořila státní zástupce vazbu nenavrhoval.
Stížnosti zamítnuty
Všichni čtyři podali proti svému obvinění stížnost. Tu ale ve čtvrtek odpoledne státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v Brně zamítl.
„Všechny podané stížnosti přezkoumal a shledal je nedůvodnými. Podle jeho závěru je zahájení trestního stíhání zákonné a plně odůvodněné. Policejní orgán při zahájení trestního stíhání splnil zákonné podmínky odpovídající této fázi trestního řízení,“ řekl Právu ve čtvrtek mluvčí NSZ Petr Malý.
Krajský výkonný výbor ČSSD v Olomouci, který jednal v pondělí, schválil návrh kandidátky, v jejímž čele je krajský předseda strany a poslanec Jiří Zemánek. Ten přitom připustil, že pokud by Nejvyšší státní zastupitelství vyhovělo stížnosti Rozbořila a obvinění vůči jeho osobě zrušilo, mohl by se na kandidátce ještě objevit. Tato alternativa nyní padla.
„S advokátem jsme očekávali, že to takto dopadne. Šlo o jeden z opravných prostředků, který jsme využili. Zamítnutí stížnosti nám otevírá cestu k ústavní stížnosti, kterou podáme neprodleně poté, co prostudujeme spis,“ řekl Právu Rozbořil k verdiktu NSZ.
Případ se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky. Jde údajně o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření.