Hlavní obsah

Policista Petrůj je v kauze Vidkun zcela očištěn. Chce zpět práci i peníze

Olomouc

Bývalý šéf olomoucké krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj je definitivně očištěn v olomoucké korupční kauze Vidkun. Státní zástupce Miroslav Stoklásek vzal své odvolání proti jeho zproštění obžaloby zpět. Žalobce v úterý řekl, že se v jeho případě ocitá v důkazní nouzi.

Foto: Petr Marek, Právo

Jiří Rozbořil (vpravo), Radek Petrůj (třetí zprava) a Karel Kadlec (pátý zprava) u olomouckého krajského soudu. Archivní snímek

Článek

Petrůj, který byl kvůli projednávání kauzy v lednu roku 2016 zproštěn výkonu služby, se tak nyní může vrátit zpět k policii a doplacena mu bude také mzda. Podle jeho obhájce to má také v plánu. Případ zbylých tří obžalovaných bude projednávat kvůli odvolání vrchní soud.

V korupční kauze Vidkun padly podmíněné tresty

Krimi

U obžalovaného Petrůje podal žalobce původně odvolání přímo do protokolu po vynesení rozsudku. "Poté, co jsem analyzoval rozsudek a jeho písemné odůvodnění, jsem vzal odvolání zpět. Bylo by zcela zřejmě neúspěšné, ta důkazní situace u něj byla od počátku zcela jiná než u ostatních obžalovaných. Je zde problém s hranicí prokázání subjektivní stránky pana Petrůje ve vztahu k žalované trestné činnosti," řekl státní zástupce Stoklásek.

Petrůj se odvolání již dříve vzdal, pravomocnost zprošťujícího výroku musí ještě posvětit soudce Martin Lýsek, který se případem na krajském soudu zabýval. "Jako předseda senátu musím vzít na vědomí zpětvzetí usnesením, které rozešlu stranám. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání, dnem usnesení nabývá výrok právní moci," řekl soudce Lýsek.

Šlo o sesazení policejního prezidenta, řekl soudu bývalý ředitel olomoucké pobočky GIBS

Krimi

Někdejší vedoucí odboru hospodářské kriminality Petrůj je podle informací ČTK zproštěn výkonu služby od 21. ledna 2016, a to kvůli důvodnému podezření ze spáchání trestného činu. Od té doby pobírá poloviční mzdu. Již dříve avizoval, že se hodlá k policii vrátit. "O rozhodnutí státního zástupce jsem jej v pondělí informoval, je samozřejmě velice rád a bude se snažit co nejdříve dostat zpět na své místo," řekl jeho obhájce Tomáš Vymazal.

Obžaloba Petrůje vinila z toho, že se svým tehdejším nadřízeným, policejním náměstkem Karlem Kadlecem spolupracoval na vynášení informací a ovlivňování trestních řízení. Soud však v jeho případě konstatoval, že postupoval zákonně, jednal jako podřízený vůči svému nadřízenému. Také podle žalobce Stokláska nelze dokázat, že Petrůj věděl o tom, že sděluje nadřízenému Kadlecovi informace, které budou vzápětí vyneseny ven.

Expolicista Kadlec podruhé s žalobou na neplatnost výpovědi neuspěl

Krimi

U zbývajících tří obžalovaných, Kadlece, podnikatele Ivana Kyselého a bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), podal žalobce odvolání do všech výroků, nesouhlasí ani s otázkou viny. "Soud to kvalifikoval pouze jako přečin zneužití pravomoci veřejného činitele v prvním odstavci, já nadále tvrdím, že svým jednáním způsobili vážnou poruchu v činnosti orgánu státní správy, navrhuji tedy přísnější kvalifikaci. U pana Kadlece nesouhlasím rovněž s vypuštěním právní kvalifikace přijetí úplatku," doplnil žalobce.

Odvolání již v těchto dnech podávají i samotní obžalovaní, lhůta jim končí během tohoto týdne, zjistila ČTK. Soud je potrestal podmíněnými tresty za vynášení informací ze čtyř z devíti původně žalovaných trestních kauz. Všem třem uložil soud také peněžité tresty, Kadlecovi navíc zákaz činnosti.

Související témata:

Výběr článků

Načítám