Článek
Sám jedenačtyřicetiletý policista už řady bezpečnostního sboru dobrovolně opustil a nyní pracuje jako koordinátor depa v jedné přepravní firmě. U soudu jakoukoli vinu podle informací Práva odmítl a popřel, že by se násilí na bývalé družce dopouštěl. Obžaloba má ale jasno.
Bil ji pěstí do obličeje, následkem čehož poškozené začalo krvácet z nosu a měla poranění hlavy
Vše podle státního zástupce Ondřeje Šťastného začalo už v květnu 2014. Tehdy prý policista začal družku ve společné domácnosti v Praze 9 soustavně týrat nejprve psychicky, když ji i krátce po porodu dcery opakovaně vulgárně urážel a označoval ji za „neschopnou alkoholičku, která doma nic nedělá“.
Začal přítelkyni, která je vystudovaná právnička, podle žalobce zakazovat její koníčky.
Určovat jí, za jak dlouho má být z práce či z nákupu doma. Navíc už své slovní útoky postupem času údajně doprovázel i těmi fyzickými. Jednou prý do ní strčil tak silně, že při úklidu nádobí spadla do vnitřního prostoru myčky, nebo ženě dupl z ničeho nic na nohu.
Žárlivost, či lži v policejní rodině? Soudy tápou
Své agresivní chování přitom nemaskoval ani před jejími rodiči v jejich domě při vánočních návštěvách v letech 2014 až 2016, kdy hned ženu podle státního zástupce fackoval, za což ho otec družky z domu vykázal.
V květnu 2017 pak podle obžaloby policista družku zranil krvavě poté, co po návratu z práce uviděl v obývacím pokoji rozložené žehlicí prkno a žena ho odmítla uklidit.
„Začal ji bít pěstí do obličeje, následkem čehož poškozená začala krvácet z nosu a měla povrchní poranění vlasové části hlavy,“ popsal státní zástupce v obžalobě. Žena tehdy poprvé přivolala na partnera jeho kolegy, tedy policisty.
Útoky přítele se prý ale stupňovaly a navíc se odehrávaly často před očima dcery. K tomu policista údajně nepřímo ženě naznačoval možnou hrozbu v podobě své služební zbraně, kterou nechával často ležet na viditelných místech bytu.
Deset let týral policista manželku, dostal podmínku
Družka nakonec jeho chování a jednání nevydržela a v červenci 2017 se od policisty odstěhovala. Jenže tím to neskončilo.
Nátlak i mimo domov
Podle žalobce ženě začal znovu vyhrožovat a v červenci 2018 ji napadl. „Strčil do ní takovou silou, až upadla na zem, kde ji začal bít do hlavy teniskou, verbálně ji urážel a vyhrožoval jí zabitím,“ nastínil Šťastný.
Policistův nátlak však podle něj neprobíhal jen v bydlišti bývalé družky, ale i mimo něj nebo také přes telefon, SMS zprávy, které prý byly plné výhrůžek jí i jejímu novému příteli. Mimo jiné ženě napsal, že „přísahá na smrt dcery, že toho hajzla zničí“.
Útokům se žena údajně nevyhnula ani v práci v Praze 3, kam nastoupila v roce 2016. Chodil tam za ní i proti její vůli, až museli zasáhnout její kolegové, kteří ženu před policistou zapírali. Jednou prý proti němu musela zasáhnout i ostraha objektu. Když se s ní tedy nemohl setkat, začal ji údajně alespoň před kolegy a známými pomlouvat.
Policisté z Orlickoústecka psali léta nenávistné komentáře o islámu
Aby pak měl nad ženou ještě větší moc, policista podle státního zástupce bezdůvodně a hlavně nezákonně opakovaně prohledával veškeré údaje o ní v různých databázích a registrech. „Tyto informace pak zneužíval proti poškozené, v srpnu 2018 jí ze své e-mailové adresy zaslal sdělení, že už zná pravdu o její dopravní nehodě na D1,“ je uvedeno v obžalobě.
Státní zástupce v textu dodal, že agresivní chování obžalovaného vedlo k vážným psychickým problémům jeho bývalé družky, mimo jiné k depresivním obtížím, ke zvýšené citlivosti, poruchám spánku a soustředění, ke ztrátě sebedůvěry i důvodným obavám o život.
Podle obžaloby se tak Martin B. dopustil zločinu týrání osoby žijící ve společné domácnosti a přečinů nebezpečné pronásledování, zneužití pravomoci úřední osoby i neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Za to mu nyní hrozí v případě uznání viny až osmiletý trest. Další soudní jednání je naplánováno na první polovinu prosince.