Článek
Za přečiny nebezpečného vyhrožování a zneužití pravomoci veřejného činitele hrozí policistovi v případě odsouzení rok vězení. Podle státního zástupce Romana Šustáčka bylo jednání příslušníka obvodního oddělení Plzeň -Bory za hranou.
Incident se odehrál v polovině loňského července na ubytovně v plzeňské ulici Ke Karlovu. Policisty tam tehdy přivolal její správce s tím, že na jednom z pokojů se neoprávněně zdržuje bezdomovec.
„Ačkoli poškozený spolupracoval a nebyl agresivní, policista jej zaklekl, zatlačil mu obličej do polštáře a nataženou služební zbraň mu přiložil na temeno hlavy. Dále mu sdělil něco v tom smyslu, že jestli s ním bude ještě někdy něco řešit, tak ho zastřelí,“ stojí v obžalobě.
Policista chtěl zakrýt svou chybu, za falšování úředního záznamu dostal podmínku
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_I/d0gBOPN.jpeg?fl=cro,0,231,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Podle Šustáčka nebyl důvod proti poškozenému použít jakékoliv násilí. „Spolupracoval, plnil všechny pokyny policejní hlídky a nepředstavoval pro ni ani pro nikoho jiného žádné nebezpečí. Zákrok u poškozeného vyvolal obavu o život, což vyplývalo z jeho chování při odchodu z pokoje, kdy se mu klepaly ruce a byl celý pokálený,“ uzavřel žalobce.
Před soudem policista vinu popřel s tím, že nesouhlasí s tím, co je popsáno v obžalobě. „Věděli jsme, že ten muž je feťák. Z ubytovny se zdráhal odejít. Vytáhl jsem zbraň, natáhl ji a přiložil jsem si ji své ke hrudi. Nejsme sice v Americe, ale stát se může cokoliv. Cítil jsem se v určitém ohrožení,“ vypověděl Plešák s tím, že muži nakonec domluvil a vyvedl ho ven.
Kolega mi závidí úspěchy, hájí se
Jinak to ale viděl jeho kolega z hlídky. Podle jeho slov se bezdomovec nijak nevzpouzel a respektoval výzvu, že musí odejít. „Když si balil věci, tak ho kolega srazil na postel, klekl mu na záda a natlačil mu hlavu do polštáře. Pak mu přiložil na zátylek nabitou zbraň s tím, že ho zastřelí, pokud s ním bude muset ještě něco řešit,“ popsal svědek, co se na pokoji odehrálo.
Plešák výpověď svého kolegy označil za nepravdivou. „Celou dobu se neprojevil, že by mu něco na zákroku vadilo. Já si to vysvětluju tím, že mi závidí úspěchy a sám je neschopný. Když jako nováček nastoupil k policii, tak hned rozpáral služební auto nebo si do služby zapomněl vzít zbraň,“ prohlásil obžalovaný policista.
Podle něj mu tehdy parťák při zákroku vůbec nekryl záda. „Stál tam s rukama ve vestě jako na plovárně a jen koukal,“ dodal.
Bezdomovec před soudem uvedl, že měl strach. „Šlo mi o život. Mám to pořád před očima,“ řekl Miroslav T., jenž po policistovi požaduje milión korun jako nemajetkovou újmu.
V pokoji na ubytovně byl tehdy načerno. „Policisté otevřeli dveře a jeden z nich vytáhl pistoli a začal na mě mířit. Ten druhý mu říkal, ať nestřílí. Automaticky jsem si lehl na zem a rozpažil ruce. Pak jsem ucítil nějaký předmět na zátylku. Říkal jsem, že jsem tady přespal načerno a že nechci dělat žádné problémy. Jak jsem cítil, že napětí polevilo, vstal jsem ze země a odešel,“ pokračoval Miroslav T.
Dochází k psychoterapeutce
Plešák slouží u policie od roku 2019. „Zpočátku plnil základní povinnosti příslušníka iniciativně a dosahoval dobrých výsledků. Počínaje rokem 2023 se jeho aktivita a dosahované výsledky začaly snižovat. V kolektivu začal být neoblíbený a mnoho kolegů s ním odmítalo sloužit,“ stojí v pracovním hodnocení.
Přes soudem obžalovaný policista zmínil, že vyšetřování celé věci jej psychicky rozhodilo. „Docházím pravidelně k psychoterapeutce,“ uvedl.
Hlavní líčení bude pokračovat výslechy dalších svědků.
Před soudem stanul policista, který v Plzni vytáhl zbraň na řidiče. Narazil do nás, tvrdí
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_I/IxSBOdz.jpeg?fl=cro,0,97,1089,612%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)