Článek
Koncem února pak vyšetřování skončilo návrhem na obžalobu. U soudu tak bude policistovi hrozit až tříleté vězení.
„V těchto dnech jsme na obviněného obdrželi od státního zastupitelství pro Prahu 1 návrh na podání obžaloby, který nyní studujeme. O obžalobě by mělo být jasno počátkem dubna,“ řekla v pondělí Právu mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.
Dodnes však není jasné, proč vůbec policie výpisy Šloufových hovorů pořizovala. To, s kým si někdejší poradce bývalého premiéra za ČSSD Miloše Zemana volal v posledních třech měsících roku 2007, zveřejnila loni v lednu TV Nova. Mezi Šloufovými kontakty byl mimo jiné šéf sekretariátu nejvyšší státní zástupkyně Josef Pavlík, který si s lobbistou telefonoval od října do poloviny prosince předloňského roku údajně nejméně ve 48 případech.
Šlouf ale již dříve popřel, že by se spolu cíleně bavili o nějaké konkrétní kauze. „Už ta skutečnost, že se dají lidé odposlouchávat bez rozhodnutí příslušných orgánů činných v trestním řízení, je zarážející. A každou nápravu v tomto směru proto vítám,“ řekl Právu ke stíhání konkrétního policisty před časem Šlouf.
Viník se nikdy nenašel
Podobné případy úniků odposlechů do médií přitom v minulosti končily v drtivé většině tak, že sice bylo zjištěno porušení zákona, ale nikdy nebyl nalezen konkrétní viník. Například žalobci z Prahy 1 měli na starosti případ úniku odposlechů hovorů mezi nynějším premiérem a šéfem ODS Mirkem Topolánkem a jeho spolupracovníkem Markem Dalíkem z vyšetřování údajného pokusu o korupci bývalého unionistického poslance Zdeňka Kořistky.
Také tam stejně jako v kauzách úniků odposlechů zastřeleného podnikatele Františka Mrázka či členů Berdychova gangu do médií byla věc odložena, protože se nepodařilo najít pachatele.