Hlavní obsah

Policii musíte své auto k zátarasu poskytnout. Odmítnutí je téměř nemožné

Náraz pronásledovaného mercedesu do kamionu, který posloužil jako zátaras na dálnici D8, přitáhl pozornost k oprávnění policie. Ta může chtít po každém řidiči, aby poskytl své auto pro účely policistů. Škody pak hradí stát. Pokud řidič odmítne, může policista „jeho odpor překonat“.

Foto: Policie ČR

Nehoda na dálnici D8

Článek

Ukradený mercedes pronásledovala nejprve německá policie, která řidiči do cesty také postavila hned dva zátarasy. Oba polský řidič projel a pokračoval do ČR. Zde čeští policisté na 80. kilometru použili k zastavení kamion. Šofér se mu snažil vyhnout a havaroval. Poškozený byl nejen mercedes, ale také kamion. Muž byl podle čtvrtečního vyjádření pod vlivem drog. Jeho trestní stíhání povedou němečtí policisté, kterým bude vydán.

Policisté mají v těchto případech oporu v zákoně, kde se říká, že policista může použít donucovací prostředek „zastavovací pás, zahrazení cesty vozidlem a jiný prostředek k násilnému zastavení vozidla nebo zabránění odjezdu vozidla“.

Foto: Policie ČR

Nehoda na D8

Mluvčí policejního prezídia Hana Rubášová upozornila, že policista musí být k jeho použití vycvičen a musí dbát, aby nedošlo k ohrožení života nebo zdraví jiných osob a šetřit také zdraví osoby, proti které směřuje zákrok. Samozřejmostí je, že kriminálník nereaguje na výzvy k zastavení.

Dálnice D8 byla uzavřena. Prchajícímu autu policie postavila do cesty kamion

Krimi

„Posouzení nezbytné míry se bude v různých situacích lišit a je vždy na odpovědnosti konkrétního zasahujícího policisty, aby konkrétní situaci vyhodnotil a rozhodl, co je pro dosažení účelu zákroku nezbytné,“ vysvětlila Rubášová.

A pokračovala: „Byť uvedené ustanovení jistou vyšší míru rizika ohrožení života a zdraví osoby připouští, bude vždy zapotřebí brát zřetel na všechny hodnoty, které jsou v dané situaci jednáním osoby ohroženy, a zároveň jaký maximální důsledek může zvolený donucovací prostředek způsobit. Samozřejmě mohou v praxi nastat okolnosti, kdy i takový následek bude nezbytný pro dosažení účelu zákroku.“

Auto jako donucovací prostředek

Jako zátaras lze podle mluvčí použít jakékoliv auto včetně nákladních, služebních a civilních. Nesmí se použít vozidlo přepravující nebezpečné látky, prostředky MHD, pokud v nich jsou lidé, a auta s diplomatickou imunitou.

Novinky se policejního prezidia dotazovaly také na to, jestli může řidič pomoc odmítnout. Pomoc je dle mluvčí zakotvena v zákoně o policii: „Fyzická osoba je povinna požadovanou pomoc poskytnout, nemusí tak ale učinit, jestliže by se poskytnutím pomoci vystavila vážnému ohrožení nebo ohrozila osobu blízkou. Osoba je nucena bez zbytečného odkladu a bezplatně uposlechnout. Nelze-li účelu výzvy, pokynu nebo žádosti dosáhnout pro odpor osoby, je policista oprávněn tento odpor překonat.“ Například tedy vytáhnout řidiče z auta, pokud ho odmítá opustit.

Co přesně znamená vážné ohrožení, již ale policie blíže nespecifikovala.

Za pomoc policii náleží finanční náhrada, kterou poskytne ministerstvo vnitra. Je-li způsobena při pomoci policii škoda, musí ji uhradit stát. Není však specifikováno, zda stát uhradí jen škodu na autě, ale také různé výdaje a čas spojený s opravou vozu či s koupí nového auta, pokud je vůz při zásahu zničen. Případně jinou škodu například na věcech, které jsou v autě.

Jak často svého oprávnění policisté využívají, není jasné, protože policie si dle Rubášové žádné statistiky nedělá.

Anketa

Je správné, že má policie právo požádat o vozy civilistů při zásahu?
Ano
57,6 %
Ne
42,4 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 25279 čtenářů.

Motorkář při honičce v Praze narazil v plné rychlosti do policejního auta

Krimi

Výběr článků

Načítám