Článek
"Částka byla zajištěna pro podezření, že se jedná o výnos z trestné činnosti," řekl v pondělí státní zástupce Jaromír Jindřich. Upřesnil, že sumu ve výši 100,364.309 korun policisté zmrazili v souvislosti s obchodováním s akciemi, které byly v minulosti předmětem trestné činnosti.
"Jde o operace s cennými papíry z poloviny 90. let," uvedl státní zástupce. Peníze podle něj zůstaly na účtu HC u tuzemské banky. "Do doby, kdy budou trvat zákonné podmínky zajištění, je nesmí disponent účtu nikam převádět," řekl Jindřich.
Kožený a Vostrý jsou v zahraničí
Policie začala v červenci Koženého a Vostrého stíhat jako uprchlé téměř po dvou letech marných pokusů doručit jim obvinění, v němž jde o vytunelování 11,5 miliardy korun. Oba podezřelí žijí dlouhodobě v zahraničí.
Kožený má irské občanství a žije na Bahamských ostrovech, Vostrý žije ve středoamerickém státu Belize. Kožený a Vostrý v letech 1995 až 1997 převáděli majetek v hodnotě 11,5 miliardy z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice. Podle policie tím poškodili holding, který pak skončil v likvidaci. Obvinění s postupem policie nesouhlasí a podali si stížnost. O obou teď bude rozhodovat Nejvyšší státní zastupitelství.
Likvidaci provázejí spory
Poradenskou a konzultační firmu HC založil Viktor Kožený v říjnu 1990. Později se stala správcem harvardských fondů, do kterých při kupónové privatizaci investovalo zhruba 1,2 milionu občanů. HC vstoupila do likvidace v říjnu 2001.
Z privatizačních fondů vznikl HPH, nyní je také v likvidaci. Holdingu zakázala Komise pro cenné papíry převod akcií, soud mu zablokoval i část majetku. Likvidaci i konání valných hromad provází řada právních sporů.