Článek
Případ se začal odehrávat na začátku roku 2014, kdy byl v ČR zaznamenán zvýšený výskyt falešných dolarů. Policisté od kolegů z Europolu a ze Srbska zjistili, že se dolary objevují i v dalších státech EU. Čeští kriminalisté tak zahájili vyšetřování a v Eurojustu (Jednotka Evropské unie pro justiční spolupráci – pozn. red.) byl vytvořen společný tým.
„Šetřením byly postupně zjištěny všechny podezřelé osoby, které se měly na výrobě padělaných bankovek a jejich distribuci podílet. Všichni podezřelí měli bohatou trestní minulost, a systém policejní práce jim tak byl dobře znám. Ke komunikaci používali moderní komunikační technologie a vzájemné osobní schůzky měli jen na předem vytipovaných místech po celé Evropě,“ popsal fungování gangu mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.
Jakmile se podařilo zjistit, odkud peníze pocházejí a jejich trasu, našli čeští detektivové v dubnu 2015 v Maďarsku zásilku s 20 000 padělanými dolary (asi 480 tisíc korun). V polovině září pak zadržela zásahová jednotka v Brně dva Srby ve věku 46 a 52 let.
Bankovky byly zdařilé
„Krátce předtím v utajené schránce ve vozidle převezli ze Srbska přes Maďarsko a Slovensko do ČR padělané bankovky v nominální hodnotě 130 tisíc amerických dolarů, které byly určeny do oběhu v České republice,“ uvedl Hanták.
Podle něj všechny zajištěné padělky byly Českou národní bankou ohodnoceny na stupnici nebezpečnosti 2 (nebezpečné) a 3 (zdařilé), tedy při běžném styku velmi těžko odhalitelné.
Vyšetřování pokračovalo také v Srbsku, kde ve městě Zrenjanin policisté našli padělatelskou dílnu na stodolarové bankovky. Při prohlídce našli 33 tisíc falešných dolarů, větší množství bankovek ve fázi výroby, tiskařské barvy, kopírovací přístroje, tiskařské desky, speciální barvy a roztoky pro tisk a počítačová technika.
Zadržení Srbové byli obviněni ze zvláště závažného zločinu padělání a pozměnění peněz. Okresní soud v Liberci je vzal do vazby. V případě prokázání viny jim hrozí tresty odnětí svobody v rozmezí od 8 do 12 let.