Článek
„Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého a Zlínského kraje se stal v pondělí 24. března terčem kybernetického útoku. Okamžitě jsme přijali nutná opatření, a to jak u přímo zasažených krajů, tak dalších HZS krajů,“ uvedl mluvčí generálního ředitelství Jan Kocourek.
Hasiči v zasažených krajích zavedli náhradní způsob komunikace. Snaží se tak zamezit možnému ohrožení akceschopnosti sboru.
Případem se zabývají kriminalisté. „Přijali jsme oznámení o kybernetickém útoku na hasičský záchranný sbor. Případem se zabývá Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK), probíhá vyšetřování. Bližší informace nebudeme poskytovat,“ řekl Novinkám mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek.
IT specialisté z řad hasičů po útoku odpojili napadená pracoviště od sítě a v současné době analyzují rozsah škod a obnovují napadené systémy. Více informací hasiči ale nechtěli zveřejnit.
Hasiči spolupracují také s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který takové útoky a jejich strůjce řeší. Mluvčí NÚKIB Alžběta Dvořáková ve středu Novinkám potvrdila, že se úřad pondělním útokem na hasiče ve dvou krajích intenzivně zabývá, proto se prý k věci nemůže zatím blíže vyjádřit.
„Mohu jen říct, že o tom samozřejmě víme, poskytujeme součinnost, ale ve chvíli, kdy vyšetřování ještě probíhá, víc říct nemůžu,“ uvedla Dvořáková. Na dotaz redakce, zda už NÚKIB ví, o jaký druh kybernetického útoku a odkud na hasiče mířil, tedy z ČR či ze zahraničí, s omluvou odpověděla, že ani to nyní nemůže sdělit. Nelze se prý vyjádřit ani k tomu, zda se útok na hasiče odehrál jen v pondělí.
Proruští hackeři útočili na cíle v Česku už více než 200krát
