Článek
"O vyhovění požadavkům a shozu peněz jsem rozhodl osobně se svými náměstky," řekl v pátek policejní prezident Jiří Kolář a uvedl, že peníze, které policisté shodili vyděrači, jsou z policejních fondů. Odmítl upřesnit místa shozu a velikost území, na které byly balíčky rozházeny.
Mluvčí prezídia Blanka Kosinová potvrdila, že trubková bomba, kterou pro potvrzení svých hrozeb nastražil vyděrač minulý týden ve středu na železničním mostě v Olomouci Nových Sadech, byla vyrobena podomácku.
"Měla velké ničivé účinky. Proto policie nechtěla riskovat a přistoupila na požadavky, které vyděrač stanovil v dopise olomouckému hejtmanovi Janu Březinovi," odpověděla mluvčí na dotaz.
Speciální policejní jednotky měly během akce nejvyšší stupeň pohotovosti a čekaly, zda vyděrač na poslední chvíli nezmění své plány.
Nálezci musí peníze vrátit
Pokud balíčky s penězi najdou nezúčastnění lidé, mají povinnost vrátit je státu. "Občanský zákoník náhodným nálezcům ukládá za povinnost odevzdat tyto peníze policii nebo státním úřadům," řekla Kosinová.
Policisté dál vyšetřují i verzi, na kterou Koláře osobně upozornil i šéf vojenské rozvědky Josef Prokš. "Informoval jsem ho, že speciální jednotky podstupují i výcvik, který počítá s výrobou náloží z obchodně dostupných látek. Upozornil jsem ho na existenci příručky 125, která se užívala ve vojenském výcviku. Po explozi trubkové nálože na Staroměstském náměstí v Praze v roce 1990 byly tyto příručky skartovány," řekl šéf vojenské rozvědky v souvislosti s tím, že se objevily spekulace o tom, že vyděrač mohl právě z těchto příruček čerpat.