Článek
Obětí klamavé reklamy se stal pětaosmdesátiletý muž z Opavska, který reklamu s fotografiemi obou osobností považoval za důvěryhodnou. Přišel o 150 tisíc korun.
„Vyplnil údaje ke své osobě a čekal, až jej někdo kontaktuje. Netrvalo dlouho a domnělý finanční poradce se ozval, a to v ten samý den. Poškozenému sdělil heslo pro další komunikaci s jiným pracovníkem, a dokonce mu radil, aby na daný účet vložil jen 2500 korun. To muž udělal a přišel mu odkaz na stažení aplikace pro investování, kterou si nainstaloval do svého počítače,“ uvedla mluvčí policie Pavla Procházková.
Následně byl telefonicky kontaktován dalšími údajnými pracovníky energetické společnosti, kteří pro založení investičního účtu potřebovali sdělit i IBAN k bankovnímu účtu, číslo platební karty a její platnost, včetně CVV kódu.
Po Krausovi to zkouší s prezidentem Pavlem. Falešní novináři tahají z lidí peníze
Podezřelé transakce
„To jim muž dobrovolně poskytl a na závěr mu bylo řečeno, že v dalších dvou hodinách bude probíhat propojování jeho bankovního účtu s investičním, a tudíž se do svého internetového bankovnictví nesmí po tuto dobu přihlásit, aby proces nenarušil,“ dodala mluvčí.
Následně seniora kontaktovala banka, která si všimla podezřelých transakcí. „Z účtu byly poškozenému staženy částky ve výši kolem 150 tisíc korun,“ dodala mluvčí.
Obětí podobného jednání se dle policie stala také dvaašedesátiletá žena, která také naletěla na podvod s údajnou investicí do společnosti ČEZ, byť tentokrát reklama žádné fotografie neobsahovala.
Chtěl na internetu investovat do ČEZ, podvodník ho připravil o víc než milion
I v tomto případě se žena nechala zmanipulovat podvodníky, kteří si na její jméno zřídili kreditní kartu, z níž odčerpali 90 tisíc korun, a sjednali dva úvěry v objemu půl milionu korun.
Po pachatelích policie pátrá. „Opět apelujeme na veřejnost, že je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti. Nikomu za žádných okolností nepovolujte vzdálený přístup ke svému počítači a neinstalujte si na výzvu volajícího do svého zařízení žádné aplikace. Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání,“ dodala mluvčí.
Podvodníci si hrají na novináře
Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.
Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.
Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.
Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.