Článek
"Trestná činnost měla spočívat v poskytnutí pro banku rizikového úvěru v roce 2002, a to právě ve výši 140 miliónů," sdělila Novinkám mluvčí policejního prezídia Blanka Kosinová. Nesplácený úvěr podle nepotvrzených zpráv získala italská společnost Investmart.
Obviněným představitelům banky tak hrozí trest v rozmezí od dvou do osmi let vězení. Podle informací ČTK policie stíhá předsedu představenstva a bývalého generálního ředitele Tomáše Seidlera, místopředsedkyni představenstva Alenu Pejčochovou a bývalého člena představenstva a ředitele pro obchod Tomáše Michala.
Investmart zahájil arbitráž
Šéf Invesmartu Paolo Catalfamo přitom zahájil na podzim arbitráž vůči České republice kvůli své investici do Union Group ovládající Union banku. Ta se nyní po odebrání bankovní licence nachází v konkursu a likvidaci. Invesmart B.V. je investiční společnost s italským zázemím registrovaná v Nizozemsku. Invesmart se stal většinovým vlastníkem Union Group v červnu 2002. Centrální banka jí povolila vstup pod podmínkou posílení kapitálu tohoto investora. Akcionáři Invesmartu toto posílení přislíbili, avšak do pádu banky k němu nedošlo.
Invesmart namísto toho požadoval po českém státu veřejnou pomoc Union bance. V únoru 2003 banka uzavřela pobočky kvůli nedostatku likvidity. ČNB poté bance odebrala bankovní licenci a poslala ji do likvidace. Za hlavní příčinu pádu banky její představitelé nepřímo označili vysoké objemy úvěrů poskytnutých spřízněným osobám.
Zatím 40 trestních oznámení
Mluvčí konkursní správy Union Banky Robert Korselt řekl, že na představitele Union banky bylo dosud podáno necelých 40 trestních oznámení. "Některé podal nucený správce, řada z nich byla podána ještě před prohlášením konkursu ze strany ČNB, sdružení věřitelů," řekl Korselt. Dodal, že nynější stíhání zřejmě souvisí s jedním z trestných oznámení, podaných ještě před krachem banky.