Článek
"Zákony nám legální cestou nedovolují sehnat organické zbytky lidských těl," řekl novinářům zástupce krajského policejního ředitele Bohuslav Klimek. Jediné možné řešení je podle něj v nákupu speciálních tablet s koncentrovaným mrtvolným zápachem, které lze dovézt ze zahraničí.
V minulosti se je podařilo získat policistům ve středních Čechách. Ti jako jediní v republice takto vycvičeného psa mají. "O možnosti získat tablety jsme se informovali i na policejním prezídiu, ale nebyli jsme úspěšní. Právě dnes se nám ale shodou okolností ozvala firma, která tablety s mrtvolným zápachem dováží. Zatím ale neznám bližší podrobnosti nabídky," řekl včera Klimek.
Tělo se nikdy nenašlo
Podle šéfa severomoravských policejních kynologů Miloše Kjeronského dokáže speciálně vycvičený pes najít mrtvé tělo zakopané v podzemí, ukryté pod vodní hladinou nebo schované pod vysokou vrstvou sněhu. "Existují případy, kdy se vyšetřuje podezření z vraždy a je předpoklad, že pachatel svou oběť mohl například zakopat v lese," řekl Kjeronský.
Jedním z takových případů je i známý případ čtyřleté Karolínky Plané, za jejíž vraždu soud před několika lety uložil 13 roků vězení jejímu otci. Kriminalisté tělo nikdy nenašli a domnívají se, že otec dceru někde zakopal.
Psa půjčují do dalších krajů
V současnosti by pes mohl severomoravským kriminalistům pomoci například při pátrání po ztraceném muži, kterého v polovině ledna hledala horská služba na Pradědu v Jeseníkách. Číšníka z horské chaty Barborka se ale vzhledem k čerstvé, asi půlmetrové sněhové pokrývce nepodařilo najít. Horská služba nyní s hledáním musí čekat až na jarní oblevu.
Středočeští policisté svého psa vycvičeného na hledání mrtvých těl nasazují podle potřeby i za hranicemi svého kraje. Předloni například pomohl při hledání ztraceného starosty bavorského Röckingenu Ericha Kundera. "Pes při prohledávání terénu přesně označil místo, kde tělo leží," řekl ČTK šéf středočeských kynologů Richard Haaf.