Článek
V poslední době policisté takřka denně informují o narůstajícím počtu lidí podvedených tzv. falešnými bankéři, kteří své oběti mnohdy připraví o celoživotní úspory nebo je přimějí k půjčkám. Podvodníci to zpravidla zkoušejí po telefonu s legendami o výhodné investici nebo vyvolávají strach, že by lidé mohli o peníze přijít. Nyní kriminalisté jeden z takových gangů rozprášili.
Na případu spolupracovala česká policie s kriminalisty z Ukrajiny, kde také bylo call centrum, odkud podezřelí telefonovali. Podle vyšetřovatelů obrali nejméně 100 lidí z Česka o celkem více než 50 milionů korun.
„Na činnosti call centra se podílelo více než 10 osob pocházejících z Ukrajiny, Česka, Moldavské republiky a Kazachstánu,“ sdělil v úterý mluvčí policejního prezidia.
Policie rozprášila gang falešných bankéřů. Lidi obrali o 195 milionů
Obecně je pro vyšetřovatele značně složité dostat se v obdobných případech na stopu pachatelům kvůli sofistikovaným způsobům krytí zločinecké činnosti v kyberprostoru. Jak se to podařilo v této kauze, kriminalisté neuvedli.
Spoofing a sociální inženýrství
„Zmíněná skupina prostřednictvím metod tzv. spoofingu a sociálního inženýrství telefonicky kontaktovala osoby v České republice. Poškozeným bylo sděleno, že došlo k napadení jejich bankovních účtů a že je nutné peněžní prostředky převést na jiné ‚bezpečné bankovní účty‘,“ popsal metodu zločinců Vinčálek.
K fázím vyšetřování mluvčí uvedl, že policisté zatýkali podezřelé v srpnu na Ukrajině a v září následovalo vydání tří lidí k trestnímu stíhání do Česka na základě mezinárodního zatykače. Zbývající pachatele stíhá policie na Ukrajině.
Při více než dvaceti domovních prohlídkách našli policisté značné množství mobilních telefonů, výpočetní techniky, elektronických médií, bankovních karet a finanční hotovosti ve výši 68 tisíc amerických dolarů (zhruba 1,5 milionu korun).
Zadržené na Ukrajině kriminalisté obvinili z rozsáhlých podvodů spáchaných organizovanou skupinou, za což hrozí až 12 let vězení. Část gangu vydaná do ČR je obviněná rovněž z účasti na organizované zločinecké skupině, dále podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a hrozí jim trest odnětí svobody od devíti do 13 let.