Článek
Čtveřice Čechů čelí obvinění z nedovoleného ozbrojování, za což hrozí až osmileté tresty. Dva Slováci, otec se synem, jsou stíhaní za nedovolené ozbrojování a obchodování se zbraněmi, hrozí jim až desetileté tresty. Všech šest lidí poslaly soudy do vazby.
O akci v úterý informovali šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a ředitel slovenského Úřadu boje proti organizované kriminalitě Peter Krajíček.
Arzenál pro malou armádu
Policisté se podle Šlachty začali případem zabývat v lednu. Při šetření přišli na to, že za trestnou činností stojí několik Čechů, kteří spolupracovali se Slováky.
"Bez povolení hromadili, upravovali, opatřovali sobě i jinému a nabízeli k prodeji na různých místech Olomouckého kraje, především města Olomouce, zbraně," uvedl Šlachta.
Při domovních a dalších prohlídkách detektivové v Česku zajistili velké množství zbraní a munice. Policie s nadsázkou uvedla, že by vše stačilo k vybavení malé armády. Do rukou jim padlo 43 samopalů - 21 samopalů vzor 58, 18 samopalů vzor 61 Škorpion, dva samopaly AK 47 Kalašnikov, jeden samopal SA 26 a jeden lehký kulomet. Vedle toho detektivové nalezli i pistole, tlumiče na samopaly a pistole, nástražné výbušné systémy naplněné semtexem, obranné granáty, brokovnici s upilovanou hlavní, útočnou pušku CZ 858 Tactical, dlouhé střelné zbraně s optikou, zásobníky a tisíce kusů munice. Obvinění měli i části policejní výstroje.
Na Slovensku pak policisté nalezli dalších 11.000 nábojů, 28 pistolí a revolverů, tři samopaly, 70 hlavní do krátkých a dlouhých zbraní, sedm tlumičů a šest granátů.
Samopaly vzor 58 a vzor 61 byly podle Šlachty prodávány za 25.000 až 35.000 korun za kus, za tlumič chtěli obvinění 8000 korun. Granát F1 byl k dostání jednotlivě - za 5000 korun za kus. Pokud jich někdo kupoval víc, zaplatil za jeden granát tisícovku, uvedl šéf ÚOOZ.
Zbraně byly označeny jako znehodnocené
Organizátorem v Česku byl podle Šlachty devětadvacetiletý muž z Prahy, který byl v minulosti soudně trestán za majetkovou trestnou činnost, především podvody. Podobný rejstřík má i další člen údajného gangu z Prahy. Zbylí dva obvinění jsou z Olomouce. S čtveřicí Čechů spolupracovala dvojice Slováků - otec (47) se synem (27). Slovenská policie je podle Krajíčka zadržela v Trnovci nad Váhom.
Část zbraní dovezených ze Slovenska prý pocházela původně z Česka, kde je v minulosti používaly české ozbrojené složky. Šlo především o samopaly vzor 58 a 61. Zbraně pak byly prodány českým firmám, které se zabývají obchodováním se zbraněmi a jejich znehodnocováním. Firmy je pak prodávaly slovenským společnostem podobného zaměření.
"Šetřením bylo zjištěno, že některé z těchto zbraní byly na Slovensku označeny jako znehodnocené, ale ve skutečnosti se tak nestalo," podotkl Šlachta. Část zbraní sice podle něho byla opravdu znehodnocena, obvinění Slováci je však zprovoznili.