Článek
„Nebyly zjištěny skutečnosti, na základě kterých by mohl policejní orgán zahájit trestní stíhání,“ potvrdil Novinkám dozorující státní zástupce Šimon Böhm.
Vyšetřovatelé zjistili, že společnost Thermal-F se v roce 2019 dohodla se Saunií, že bude provozovat bazén a saunu 15 let za celkovou částku 180 milionů korun. Výběr nájemce nebyl podle policie proveden v žádném z režimů výběrových řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek. „Dospěli jsme ale k závěru, že společnost Thermal-F tuto povinnost neměla, neboť nemá status veřejného zadavatele. Jde o běžnou obchodní firmu, jen s tím rozdílem, že ji řídí stát zastoupený ministerstvem financí,“ vysvětlil zdroj, který zná detaily případu.
Jediným akcionářem Thermal-F je ministerstvo financí. V době uzavření smlouvy se Saunií byla v čele ministerstva Alena Schillerová (ANO).
V rámci prověřování povolil soud loni v červnu prohlídku ve společnosti Thermal-F, neboť policii neposkytla kompletní dokumentaci, například zápisy ze zasedání dozorčích rad a představenstva.
Firma si na to stěžovala u Ústavního soudu pro údajné porušení základních práv. Chtěla také vrátit věci a data zabavené při prohlídce, kterou označila za nepřiměřený krok.
Prohlídka byla zákonná
Podle ústavních soudců obsahoval příkaz k prohlídce všechny zákonné náležitosti i dostatečné odůvodnění. „Ačkoliv lze jakoukoliv prohlídku orgánu činného v trestním řízení vnímat jako nepříjemný zásah do sféry konkrétního subjektu, v posuzované věci Ústavní soud nezjistil neústavní zásah do základních práv a svobod stěžovatelky,“ uvedli ústavní soudci.
Hotel Thermal s ikonickým bazénem nad lázeňským středem města pochází ze 70. let minulého století. Po dvou neúspěšných pokusech o prodej v privatizaci se stát rozhodl komplex zrekonstruovat a napumpoval do něj už stovky milionů.