Článek
Vyšetřovatelům se nepodařilo zajistit dostatek důkazů. Právu to včera řekl mluvčí brněnského krajského zastupitelství Hynek Olma.
Policisté podezřívali z přípravy vraždy skupinu lidí kolem bývalého tajemníka dvou českých premiérů Zdeňka Doležela, kterou policie loni zatkla v souvislosti s kauzou podvodného čerpání evropských dotací na opravu zámku v Budišově na Třebíčsku.
"Obdrželi jsme ve středu usnesení policistů ze správy Jihomoravského kraje v Brně o tom, že věc byla odložena. Podle jejich závěrů nejde v případu o podezření z trestného činu, a nelze tedy rozhodnout jinak," uvedl Olma.
Závěr policie ještě nemusí být konečný. "Údajný poškozený v této věci si může podat proti závěrům policistů stížnost, s usnesením nemusí také souhlasit žalobkyně a může případ vrátit k došetření. Má navíc nyní třicetidenní lhůtu na konečné rozhodnutí," upřesnil mluvčí brněnského zastupitelství.
Mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová včera uvedla, že Kubice se k věci odmítá vyjadřovat, dokud nebude pravomocně ukončena.
Vražda jako trest za Kubiceho zprávu?
Krátce poté co Kubice loni v květnu, čtyři dny před volbami, předstoupil se svou utajovanou zprávou před poslance branně-bezpečnostního výboru, přišli policisté i tajná služba s informací o jeho možném odstranění.
Podezřívali přitom právě skupinu kolem Doležela, do které patřil ještě bývalý úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka a bývalý starosta Budišova na Třebíčsku Ladislav Péťa.
Z odposlechů a dalších důkazů při prověřování údajné Doleželovy skupiny přitom vyplynulo, že plán na odstranění Kubiceho měl počítat s několika fázemi. Policista měl být nejprve diskreditován v médiích, obviněn Inspekcí ministra vnitra a postaven mimo službu. Teprve poté měl být zabit, ale tak, aby to vypadalo, že pod tlakem okolností spáchal sebevraždu.