Článek
„Všech sedm osob bylo zadrženo,“ řekl k tomu Právu důvěryhodný zdroj seznámený s případem s tím, že policisté a žalobci nyní rozhodují o tom, zda na někoho podají návrh na vazbu.
Firma má smlouvu s ministerstvem spravedlnosti již od roku 1995, ale spolupracuje i s resortem školství, kde loni v prosinci uzavřela smlouvu na jeho informační systém vzdělávání pod názvem eEDU-I.
Mezi celkem sedmi obviněnými jsou podle zjištění Práva Tomáš Vácha, kterého policie označuje za osobu „fakticky ovládající společnost a jako skutečného majitele“ CCA Group, předsedkyně představenstva firmy Dana Sušeňová či finanční ředitel CCA Group Pavel Šebek.
Společně s nimi kriminalisté začali stíhat i bývalou místopředsedkyni představenstva firmy a někdejší dlouholetou šéfku jejího finančního úseku Ilonu Aubrechtovou, která nyní v CCA Group vede úsek jakosti a procesního interního auditu. I ostatní tři trestně stíhaní patří mezi zaměstnance společnosti.
Soud poslal bývalého advokáta Michala na šest let za mříže za krácení daní
Všem policie podle informací Práva klade za vinu zločin krácení daně, Váchovi navíc i praní špinavých peněz, tedy legalizaci výnosů z trestné činnosti.
„Mohu jen v obecné rovině uvést, že náš útvar provádí úkony trestního řízení pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze. K názvům právnických osob se nemůžeme vyjadřovat a více informací zatím poskytovat nebudeme,“ reagoval ve středu stroze na informace Práva o policejním zátahu v CCA Group mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
Obviněna také firma
Dozorující vrchní státní zástupce Jan Scholle doplnil, že obviněna byla také firma. „V této věci policejní orgán provádí úkony trestního řízení, mimo jiné zadržel a zahájil trestní stíhání sedmi fyzických osob a jedné právnické osoby,“ uvedl. Paradoxem je, že i vrchní státní zastupitelství používalo informační systémy od obviněné firmy.
Kriminalisté tvrdí, že se skupina pod vedením Váchy a jeho podřízených zaměstnanců CCA Group dopouštěla nejméně od konce září 2019 do konce letošního září krácení DPH i daně z příjmu právnických osob při poskytování služeb informačních technologií, správě databází a počítačových systémů, z čehož prý firmě vznikaly vysoké výnosy.
Vácha měl podle tvrzení policistů přes dodavatelské společnosti, které fakticky ovládal, ale nasadil do jejich vedení tzv. bílé koně z řad ukrajinských občanů, podávat nepravdivá daňová přiznání.
Detektivové míní, že majitel CCA Group zkrátil stát, respektive pražský finanční úřad o daň z přidané hodnoty ve výši 54,65 milionu korun a daň z příjmu právnických osob ve výši téměř 35 milionů korun, celkem jde tedy takřka o 90 milionů. K dalšímu krácení daně z příjmů právnických osob za více než 14 milionů korun se prý ještě připravoval.
Téměř 90 milionů získaných z údajně nezákonného krácení daní si měl Vácha podle policistů převést na své soukromé účty u několika bank a použít pro svou potřebu anebo své blízké, část pak poslat na další své účty u švýcarských bank.
Prezident Soudcovské unie: Školení lidé z justice utíkají do supermarketů za kasu, hrozí kolaps systému
Peníze údajně putovaly i na účty Váchovy manželky a také nynější partnerky, platil prý jimi mimo jiné za hotely, skiservis, krejčovství, oční optiku a za oblečení, šperky a doplňky známých značek jako Cartier, Louis Vuitton, Hermes či Montblanc.
IT systémy pro soudy i zastupitelství
Zákazníky CCA Group je řada státních, veřejných a justičních organizací i soukromé firmy. Nejvýznamnějším partnerem je již řadu let zmíněné ministerstvo spravedlnosti. Jeho prostřednictvím firma dodávala informační systémy všem okresním a krajským soudům i Nejvyššímu soudu a také okresním, krajským a vrchním státním zastupitelstvím či insolvenčnímu rejstříku spravovanému ministerstvem.
„Když jsme v lednu roku 1995 získali zakázku na administrativu 86 okresních soudů realizovanou pro ministerstvo spravedlnosti, netušili jsme, co vlastně všechno začíná. Ještě v tom samém roce přišel na řadu ekonomický systém IRES a postupně přibude spousta dalších. Prověřili jsme nejen schopnosti rozsáhlého zakázkového vývoje a následného provozu a servisu aplikací. Zajímavé výzvy přicházely i v oblasti správy dat. Například v roce 2009 začal největší projekt v oblasti Document Managementu, jímž bylo napojení 198 organizací resortu justice na ISDS (Datové schránky). Spolupráce probíhá od roku 1995 doposud,“ píše firma CCA Group ke spolupráci s resortem spravedlnosti na svém webu.
Společnost dodává své služby a technologie také Českému úřadu zeměměřičskému a katastrálnímu, Ústavu zdravotnických informací a statistiky, z komerčních společností pak například firmám Škoda JS a ČSA.
Jak už bylo zmíněno, loni v prosinci uzavřela podle webu Česká justice smlouvu i s ministerstvem školství na dodávku a provoz nového informačního systému vzdělávání eEDU-I za 27,4 milionu korun. Systém má zjednodušit školskou administrativu pomocí moderních technologií.