Článek
Stíhání čelí i advokátka, která mužům údajně nadržovala a prováděla právní kroky k zastření jejich trestné činnosti. Podle Ibeheje se podařilo zabránit vylákání dalších 513 miliónů z odpočtů DPH při obchodování s fiktivním zbožím.
Dva jednatelé ve věku 46 a 43 let podávali podle detektivů za svou firmu přiznání k DPH se smyšlenými údaji. Deklarovali například vývoz náhradních dílů ke kolejovým vozidlům nebo tiskařským strojům.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Předstírané obchody dokládali fiktivními smlouvami a fakturami nebo také mezinárodními nákladními listy, podle nichž dopravu prováděla nekontaktní běloruská společnost.
Fingované doklady vyráběl třetí, 41letý muž. Údajně měl k dispozici elektronické verze otisků razítek českých i zahraničních celních orgánů a také společností zapojených do řetězce obchodů.
Zapojili i advokátku
Finanční úřad zasílal vyplacené odpočty DPH na účet firmy, z nějž muži následně hradili stavební práce v areálech propojených se společností, vybírali peníze v hotovosti nebo je posílali na konta dalších firem. Podle kriminalistů však platby uskutečňovali bez reálného právního titulu, pouze s cílem zastřít původ peněz získaných trestným činem.
Poté, co správce daně pojal podezření a zahájil kontroly, se muži obrátili na advokátku. Podle policie vypracovala projekt fúze jejich společnosti a snažila se o vymazání firmy z obchodního rejstříku, čímž chtěla znemožnit státním orgánům další komunikaci.
Obviněným mužům hrozí až 10 let
Mluvčí Ibehej doplnil, že k zajištění zbylé 1,2 miliardy korun Kobra provádí „intenzivní finanční šetření".
Obviněným mužům hrozí až desetileté vězení, stíháni jsou na svobodě. Kauzu dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství.