Článek
Akce vyvrcholila minulý týden v Aténách zatčením 16 cizinců, dalších sedm lidí bylo podle dřívějších informací zadrženo v ČR a ve Francii. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták uvedl, že česká policie na případu skupiny cizinců ze Súdánu, Ukrajiny a Konga, kteří údajně v Česku obstarávali odcizené nebo ztracené doklady a následně je zasílali k padělání do Atén, pracovala od listopadu 2014.
Podezřelí podle policie vykupovali i platné doklady přímo od majitelů. Pachatelé podle policie vedle dokladů totožnosti distribuovali i vízové schengenské štítky, které dostávali prostřednictvím zasilatelských společností od padělatelů v Řecku.
V Česku byly tyto padělané štítky pozměněny na data cílových uživatelů, kterým byly následně distribuovány v evropských zemích, včetně Česka, uvedl mluvčí a doplnil, že cena padělaných vízových štítků se v závislosti na kvalitě, druhu a zemi vydání pohybovala pro koncového zákazníka ve výši až několika tisíc eur.
Převaděči v Řecku
Trojici mužů ve věku 30 až 39 let, které počátkem května zadržela policie v ČR, hrozí v případě odsouzení až deset let vězení. Obvinění jsou ve vazbě a případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5.
Média minulý pátek informovala, že řecká policie rozbila dva spolupracující gangy údajných převaděčů ve spolupráci s Europolem. Podle policie členové skupin zajišťovali uprchlíkům hladkou cestu z Řecka dál do Evropy, mimo jiné do Rakouska, Švédska, Británie, Německa, Itálie, Španělska, Francie a ČR. [celá zpráva]
Mezi podezřelými zatčenými v Řecku je osm občanů Bangladéše, šest Súdánců, Pákistánec a Syřan. Zadržení v Řecku byli obviněni z příslušnosti ke zločinecké skupině, převaděčství a padělání dokladů. Policie ale pátrá i po dalších lidech, kteří ke zmíněným gangům patřili nebo s nimi spolupracovali.