Článek
Trestní stíhání zahájil ve čtvrtek Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který spadá pod policejní prezidium. Samotné trestní řízení začalo loni v říjnu na základě vlastního šetření úřadu.
Vyplývá to z dokumentu o zahájení stíhání, který rozeslal médiím advokát Lubomír Müller zastupující před soudy lidi stíhané za komunismu.
Policie stíhá bývalého člena předsednictva Ústředního výboru KSČ, což byla vrcholná instituce komunistické moci, kvůli zneužití pravomoci v souvislosti se smrtí a zraněními lidí na hranicích. Obvinění se týká Fojtíkovy činnosti ve výboru od dubna 1988 do listopadu 1989.
Soud možná otevře 72 let starý případ kolaborace
„Ačkoli (...) si byl vědom vázanosti ČSSR mezinárodním paktem o občanských a politických právech, který zaručoval právo každého svobodně opustit kteroukoliv zemi včetně své vlastní, přesto neučinil při výkonu své pravomoci žádná konkrétní opatření směřující k přijetí právního předpisu, který by (...) nedovoloval použít střelnou zbraň proti osobám, které se neoprávněně pokoušely státní hranice ČSSR překročit,“ uvádí policie v listině.
Střelba do lidí na hranicích bez trestu. Žalobce zastavil stíhání Jakeše, Štrougala i Vajnara
Policie Fojtíkovi klade za vinu, že i když měl v ruce pravomoc například fakticky úkolovat federálního ministra vnitra, neudělal nic pro to, aby k zabíjení na hranicích nedocházelo. Text obvinění pak zmiňuje osm případů, kdy stráže lidi snažící se o neoprávněné překročení čáry zastřelily nebo zranily.
Jan Fojtík, toho času důchodce, byl vysoce postavený politik, kromě působení v ústředí KSČ byl mimo jiné poslancem Sněmovny lidu a Sněmovny národů Federálního shromáždění v období normalizace. Wikipedie ho rovněž označuje jako novináře a pedagoga, šéfoval novinám Rudé právo.
Fojtíkovo stíhání souvisí s dřívějším obviněním tří bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Miloše Jakeše, Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, připomněla ČTK. Státní zástupce jejich stíhání loni zastavil.
Někdejší generální tajemník KSČ Jakeš totiž v mezičase zemřel a bývalý předseda vlády Štrougal i exministr vnitra Vajnar trpěli podle závěru znalců duševní chorobou, která jim trvale znemožňovala chápat smysl trestního stíhání.