Článek
„Ze znaleckých zkoumání se podařilo zjistit, že vlčice zemřela na následky střelného poranění. Nepodařilo se prokázat, že by stejnou zbraní byl spáchán jiný trestný čin. Vzhledem k tomu, že se nepodařilo zjistit pachatele, byl případ odložen,“ uvedla Johnová.
Vlčici u Konětop někdo zastřelil, pachateli hrozí až tři roky
Mrtvá vlčice byla nalezena v příkopu u silnice mezi obcemi Konětopy a Sudovo Hlavno na začátku května. Agentura ochrany přírody a krajiny následně podala trestní oznámení na neznámého pachatele.
„Vlků v České republice žije pouhých několik desítek a fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je opravdu ostudný,“ uvedl tehdy ředitel agentury František Pelc.
Pytláci řádí
Proti vlkům se v posledních měsících zvedla vlna nevole zejména z řad farmářů a myslivců, kteří žádají povolení k odstřelu. Tvrdí, že jim narůstají škody způsobené tímto kriticky ohroženým zvířetem. Stát jim je však proplácí. Potravu vlků podle výzkumů tvoří z více než 98 procent divoká zvířata. Vlci však umírají také pod koly aut.
Zvířat otrávených karbofuranem přibývá. V přírodě umírají dravci, šelmy i psi
V české krajině však neřádí jen pytláci vlků, ale i jiných šelem a dravců. Například za první pololetí zaznamenala Česká společnost ornitologická téměř 80 otrávených zvířat jedovatým karbofuranem. Loni jich bylo ve stejném období téměř o polovinu méně.