Článek
Jak ale z odůvodnění usnesení o zahájení trestního stíhání, které má Právo k dispozici, vyplývá, Kubiskova role v případu je mnohem významnější a pro detektivy může být doslova trumfovým esem. A to přímo proti samotnému Rittigovi.
Kubiska se totiž dva měsíce před svým pátečním zatčením hned dvakrát a poté ještě v polovině září potřetí podrobně rozpovídal o finančních transakcích mezi údajně poradenskou firmou Cokeville Assets a Rittigem, jimž oběma společnost Peskim spravovala účty.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Téměř osmdesát miliónů za nic?
Detektivům nastínil, jak měsíčně přeposílal na soukromá Rittigova konta milióny korun. A dokonce se nebál říct, že lobbista tyto peníze od Cokeville Assets dostával na základě smlouvy o spolupráci, aniž by poskytoval firmě jakékoli služby. Otázkou tak zůstává, za co Rittig peníze dostával.
„Do 17. prosince 2009 bylo na účty Ivo Rittiga z účtů společnosti Cokeville zasláno celkem 78,6 miliónu korun,“ píše policie v usnesení o zahájení stíhání deseti lidí včetně Rittiga i Kubisky, co jí druhý jmenovaný sdělil.
Není proto divu, že Kubiska podle dvou na sobě nezávislých zdrojů Práva usiluje o to, stát se tzv. spolupracujícím obviněným, protože jeho výpověď může být pro policisty klíčová.
Tento finanční analytik pracoval v Peskimu od dubna 2009 do června 2010 a mimo jiné měl na starosti spravování účtů klientů této společnosti. Byl mezi nimi i Rittig, kterému se Kubiska podle své výpovědi staral o dvě osobní konta – u bank Société Générale a Laiki na Kypru, a také o zahraniční společnosti, v nichž byl Rittig benefičním vlastníkem, např. Eurozeta, Alseda.
Do této skupiny podle výpovědi Kubisky patřila i firma Cokeville Assets, která prý plnila funkci sběrného místa pro provize z českých a zahraničních společností, a jež byly následně děleny a převáděny na účty Ivo Rittiga a jeho obchodních partnerů.
„Společnost Cokeville byla zřízena účelově, a to k zastírání původu finančních prostředků, a finanční prostředky na vstupu byly primárně získávány z provizních smluv a následně byly na základě smlouvy o spolupráci primárně distribuovány skutečnému benefičnímu vlastníkovi, a tím byl Ivo Rittig,“ uvádějí kriminalisté v usnesení, co jim měl sdělit Kubiska.
Oleo Chemical posílala peníze za fiktivní služby společnosti Cokeville
Zmíněnou smlouvu o spolupráci z 1. srpna 2006 prý podepsal za Cokeville další z obviněných Peter Kmeť a právě Rittig. Jeho advokátka Katarína Kožiaková-Oboňová ale už dříve tvrdila, že žádná taková smlouva neexistuje.
„Na základě této smlouvy mělo být Ivo Rittigovi vypláceno 160 tisíc eur měsíčně (cca 4,5 miliónu korun) … Za jeho (Kubiskova) působení ve společnosti Peskim byly částky zasílány na účty Rittiga,“ zmiňuje v textu policie.
Fiktivní plnění
Peníze prý podobně putovaly k Rittigovi i v roce 2010, kdy v červnu vznikl dodatek k této smlouvě o spolupráci a prodloužil ji až do konce roku 2011. Tento dodatek měl být přitom podepsán už k datu 9. 3. 2007.
„Toto jednoznačně dokazuje fiktivnost plnění pana Ivo Rittiga. Nikdy žádné poradenství, konzultační služby či jinou činnost pro společnost Cokeville nevykonával,“ měl policistům přiznat Kubiska.
A druhým dechem prý konstatoval, že i když firmu formálně vlastnil Kmeť, „reálným benefičním vlastníkem byl Rittig, který z této společnosti profitoval“.
„Cokeville byla prázdná schránka, nikdy nic reálně neposkytovala, žádnou činnost nevykonávala, neměla žádné zaměstnance,“ zjistila policie od Kubisky.
Tato informace by odporovala tvrzení většiny obviněných, že Cokeville Assets fungovala jako poradenská firma, díky níž Oleo Chemical získala dvě zakázky na dodávku biopaliv, a to od pražského dopravního podniku a státní ropné firmy Čepro.
„Oleo Chemical posílala peníze za fiktivní služby společnosti Cokeville,“ je uvedeno v textu usnesení u výpovědi Kubisky s tím, že převážná část peněz po převedení z dolarů na české koruny či eura skončila v bankách na Kypru na účtech Rittiga.
„Oni mu prostě řekli, převeďte Rittigovi ty a ty peníze, tak to provedl,“ uvedla policie, co vypověděl Kubiska s tím, že instrukce prý dostával od jednatelů Peskimu a Cokeville a nyní rovněž obviněných – Jany Šádkové, Davida Michala a Karolíny Babákové. Posledně jmenovaná mu prý jednou dala příkaz k převodu sedmi miliónů korun z Cokeville na Rittigův účet.
Přiznal i daňové úniky
Kubiska dokonce detektivům přiznal, že se postupem času v Peskimu podílel na daňových únicích i na zastírání finančních prostředků.
„Jeho úkolem bylo zastřít původ finančních prostředků pocházejících z ČR tak, aby to vypadalo, že pocházejí ze zahraničních společností a že mají původ mimo území ČR,“ upřesňují policisté v usnesení Kubiskovo doznání.
Dokonce zmínil i konkrétní příklad: Rittig jako monacký rezident oficiálně získával peníze svou údajnou činností mimo ČR, nicméně tato jeho činnost byla prý fakticky hrazena z finančních zdrojů z Česka.
Falšovali faktury
Kubiska připustil i možné falšování dokumentů, tiskl údajné zahraniční faktury, které předával někdejší jednatelce Peskimu a nyní spoluobviněné Šádkové, a ta je měla podepisovat za neexistující lidi, např. Maria Gold, Mag Brown, Hope Wu či Zoe Vasalidis.
Policii to prý Kubiska neoznámil kvůli obavám o život a zdraví své i rodiny.
Ale není sám, kdo se na policii rozhovořil o převodech miliónů korun z Cokeville Assets na Rittigův účet. Ve své výpovědi to uvedl i další bývalý zaměstnanec Peskimu Ondřej B.
„Myslí si, že finanční transakce, které byly prováděny v souvislosti se společností Cokeville Assets, byly podloženy smlouvou o poradenství a na základě této smlouvy se měsíčně posílalo pět miliónů korun na účet pana Rittiga,“ citovala policie v usnesení o stíhání vyjádření Ondřeje B.
Tyto platby podle svědka probíhaly po celou dobu, co působil v Peskimu, tedy v rozmezí let 2008 až 2009. Příkazy k odeslání peněz na dva Rittigovy účty mu prý dával nyní rovněž obviněný jednatel Cokeville a právník David Michal.
„Z jeho pohledu David Michal chtěl, aby stav účtu seděl a aby peníze byly včas a řádně převedeny panu Rittigovi. Toho ale ve společnosti Peskim nikdy neviděl, ale ví, že tam chodil. Když třeba odevzdával papíry, tak zaslechl: Zítra přijde Ivoš,“ uvádí policie z výslechu Ondřeje B.
I podle jeho názoru prý společnosti, jejichž účty firma Peskim spravovala (a byla mezi nimi i Cokeville Assets, pozn. red.), nevytvářely žádnou obchodní činnost a byly bez zaměstnanců, sloužily pouze k převodům financí.