Článek
„Na mýtných branách, v autech a na tabletech máme kamery, jimiž snímáme registrační značku. V registru pak zjistíme, zda je poplatek uhrazen,“ řekl Právu Stanislav Švidek z celní správy.
Jen od pondělí odhalili celníci téměř šest stovek řidičů, kteří dálniční poplatek uhrazený neměli, a přesto jezdili po dálnici. Od ledna takových aut objevili přes dva tisíce a zhruba stejný počet zastavila také dálniční policie.
Havlíček k elektronickým známkám: E-shop jsme spustili a hned vypnuli, aby se nepřetížil
Celkem mají policisté a celníci k dispozici téměř šedesát sad zařízení pro odhalení poplatků. Jakmile kamera zaznamená registrační značku, automaticky ji počítač porovná s registrem zaevidovaných aut jak v oblasti dálničních poplatků, tak v evidenci technické kontroly, ale také třeba kradených aut.
Tím má hlídka usnadněnou práci a po zastavení už má mnohá data pohromadě.
V pátek končí platnost loňských dálničních známek, někteří novou shánět nemusí
Policie už od počátku února rozdala za neuhrazené dálniční poplatky pokuty za 1,5 milionu. „Průměrná výše pokuty je 800 korun, na počátku jsme dávali nižší. Jinak je možnost udělit pokutu v rozmezí 100 až 5000 korun,“ uvedl Michal Hodboď z dopravní policie.
Také při čtvrteční kontrole řidiči platili. Jedna řidička měla služební auto, ale firma patrně poplatky neuhradila. „V registru nám svítí červeně, takže zaplaceno není. Ani neměla žádný doklad,“ potvrzoval policista. A hned vzápětí i další řidič zaplatil pět stovek za stejný prohřešek.