Článek
Už na začátku roku 2004 rozdal pražský vrchní soud aktérům tunelářské aféry kolem pražské družstevní záložny přísné tresty. Zakladatel kampeličky Martin Říha, který po propuštění z vazby beze stopy zmizel, si má odsedět 11 let ve vězení a generální ředitel Petr Bubeníček pak o dva roky méně.
Bubeníček měl ale do konce dubna kvůli zdravotním problémům odložen výkon trestu. Po vypršení této lhůty ho pražský městský soud vyzval k nástupu do vězení. Bubeníček zareagoval tím, že požádal o další odklad ze zdravotních důvodů. Soud Bubeníčkovi nevyhověl a napsal mu, aby dokumentaci civilních lékařů předložil k posouzení věznici. To samozřejmě neudělal a zmizel.
Policisté v uplynulých dnech několikrát Bubeníčka bezúspěšně hledali doma. Manželka jim řekla, že na něj nemá spojení a neví, kde je.
Oba tuneláři připravili téměř tři tisícovky členů záložny o 276 miliónů korun. Poškozené občany přitom nalákali klamavou reklamou, v níž se objevila jména známých umělců. Jejich vklady, které se měly navýšit o vysoké úroky, však Říha s Bubeníčkem převedli na jiné s nimi spjaté firmy.
Říha zmizel už dávno
Projednávání kauzy bylo provázeno výstupy Bubeníčka i samotného Říhy, kteří radikálně protestovali proti stíhání. Například Říha ve vazební věznici držel hladovku a zhubl z 83 na 38 kilogramů. Soud mu také udělil několik desetitisícových pokut za urážení senátu. Bubeníček se zase na toaletě policejní služebny pořezal na rukou a zapálil.
Říha pak zmizel jen několik dní po propuštění z vyšetřovací vazby, kde strávil maximální dobu povolenou zákony. Jeho rodiče jsou přesvědčeni, že syna někdo unesl, policie si však myslí, že utekl do zahraničí. Spolu s ním se ve stejný den slehla zem i po bývalých partnerech.