Hlavní obsah

Policie honí ozbrojeného komplice exradního Varů podezřelého z tunelování

Právo, Patrik Biskup
Karlovy Vary

Bývalý karlovarský radní Vít Hořejš, kterého kriminalisté minulý měsíc zatkli pro podezření z tunelování a miliónových podvodů, měl komplice. Tím je podle policie 40letý karlovarský podnikatel Jiří Moravec, který se ale před vyšetřovateli skrývá.

Foto: Patrik Biskup, Právo

Bývalý radní Vít Hořejš míří v doprovodu policejní eskorty k soudci, který rozhodoval o vazbě.

Článek

„Vyhlásili jsme po něm celostátní pátrání. Trestní řízení je vedeno jako proti uprchlému,“ řekla Právu mluvčí karlovarské krajské policie Andrea Pomichalová. V databázi hledaných osob je u Moravce upozornění na to, že je ozbrojen. Jeho aktuální fotografii policie k dispozici nemá. Podezřelý je popisován jako muž střední postavy, s hnědými vlasy a vousovým strništěm na tváři.

Trestná činnost obou mužů souvisí s vytunelovaným občanským sdružením AC Start, které zastřešuje sportovce a do kterého tečou dotace z města. Hořejš přivedl sdružení, kde figuroval jako jednatel, do velkých dluhů a pak se to snažil zamaskovat různými čachry. Šlo mu hlavně o to zbavit se dotírajících věřitelů.

Majitel polikliniky podvod prokoukl

V tom mu měl pomoci jeho kamarád Moravec, který vytvořil vůči AC Start fiktivní pohledávku ve výši 37 miliónů korun. Soud na základě tohoto dluhu nařídil exekuci a exekuční úřad vydal příkaz k provedení exekuce prodejem nemovitého majetku AC Start ve prospěch společnosti Quatro Ltd, kterou Moravec zastupoval.

Falešnou pohledávku se Hořejš s Moravcem pokusili i prodat. A málem jim to vyšlo. Zájem o ni projevil majitel sokolovské polikliniky Lukman Lukmanov. Nabídli mu ji za přibližně třetinovou cenu. Lukmanov ale habaďuru prokoukl a podal trestní oznámení.

Firma v insolvenci

Největším věřitelem AC Start je společnost Tubex CZ group, která Hořejšovi v průběhu dvou let půjčila celkem 10 miliónů korun. Protože nedošlo ke splacení a dluh po navýšení o smluvní pokuty a úroků z prodlení narostl na 23 miliónů korun, podala firma letos v srpnu ke Krajskému soudu v Plzni na AC Start insolvenční návrh.

Kam mizely peníze ze sdružení, které vlastní areál atletického stadionu v Tuhnicích, není vůbec jasné. Každý rok dostávalo od magistrátu více než půlmiliónový příspěvek. Značné příjmy má také z burzy, která funguje na jeho stadiónu pravidelně každý týden už řadu let. Navíc před třemi roky prodalo za osm miliónů korun městu pozemky, které získalo od státu bezúplatným převodem.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám