Článek
O vývoji v případu informovala v pátek mluvčí policie Magdaléna Vlčková. Policie případ znovu prověřovala po rozhodnutí vrchního soudu.
„V průběhu prověřování nebyly zjištěny skutečnosti, které by umožnily zahájit trestní stíhání konkrétní osoby, kriminalisté proto případ v souladu s platnou legislativou odložili,” sdělila mluvčí s tím, že zákon umožňuje v budoucnu obnovu řízení, a to pokud vyvstanou například nové pádné důkazy.
Soudce, který osvobodil Nečesaného, dostal výtku. Kritizoval svůj vlastní rozsudek
Policie a soudy řešily surový útok na kadeřnici šest let. Neznámý útočník ženu napadl v kadeřnictví v Hořicích 21. února 2013 krátce před koncem pracovní doby. Kadeřnici několikrát udeřil do hlavy a ukradl jí doklady a přes 10 000 korun. Vážně zraněnou ženu našel její syn, život jí zachránili lékaři hradecké nemocnice.
Obžaloba tvrdila, že někdejší dvacetiletý student Nečesaný ženu několikrát udeřil do hlavy polenem a sebral jí peníze. Žena nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, dokonce tvrdila, že on to určitě není, později v jednací síni jej označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti.
Pochybnosti byly i u dalších důkazů.
Případ Nečesaný je u konce, Zeman dovolání nepodá
Krajský soud v Hradci Králové postupně vynesl pět rozsudků, Nečesaného nejprve opakovaně poslal do vězení, kde mladík strávil dva roky. Na svobodu se pokaždé dostal díky zásahu Nejvyššího soudu, který poté nařídil výměnu krajského soudního senátu. Ten pak Nečesaného dvakrát osvobodil.
Vrchní soud zprošťující rozhodnutí vždy zrušil a žádal nové projednání a i druhou změnu soudního senátu. Nečesaný ale podal stížnost, které Ústavní soud vyhověl a změnu senátu zrušil. Poté už vrchní soud zprošťující rozsudek potvrdil. Nejvyšší státní zástupce poté nevyhověl s dovoláním Krajskému státnímu zastupitelství v Hradci Králové, které se s rozsudkem neztotožňovalo a navrhovalo obrátit se ještě na Nejvyšší soud.
Nečesaný je volný. Po šesti letech a čtrnácti rozhodnutích
Stát se Nečesanému omluvil za nezákonné stíhání a přiznal mu odškodné ve výši 1,2 milionu, mladík ale žádal původně 20 milionů, o zbytek má usilovat soudní cestou.