Článek
Novinářům to ve čtvrtek řekl ředitel odboru pátrání policejního prezidia Jan Rybár. Stalo se tak při příležitosti mezinárodní konference neziskové organizace Amber Alert Europe, která se v Praze koná už podruhé. Organizace sdružuje na 21 povětšinou evropských zemí a Česko jí čestně předsedá.
„Ze všech specialistů a expertů v Evropě, které znám, je právě česká policie jedna z nejlepších a jde příkladem ostatním,“ ocenil Čechy zakladatel organizace Frank Hoen s tím, že je tomu tak především kvůli ochotě policistů a ministerstva vnitra zapojovat do pátrání veřejnost a nové technologie. Klíčová je podle něj také dobrá spolupráce se zahraničními kolegy.
Neformálnost pomáhá
Cílem akce je navázání kontaktů a seznámení se s policisty z jiných států, tak aby je bylo v budoucnu možné využít k rychlé, efektivní a neformální komunikaci v případech zmizení dítěte.
„Je to o tom, že se tu odborníci potkávají osobně a předávají si kontakty. Při těch samotných případech je pak důležité, že si dokážeme rychle předat informace,“ osvětlil ředitel kriminální policie a vyšetřování Michal Foit.
Tématy konference jsou, kromě předání zkušeností a poznatků mezi evropskými policejními experty, důvody, které děti mohou k útěku z domova mít.
„Policie by se měla totiž zajímat o to, proč dítě z domova uteklo, abychom jej nevypátrali a nevrátili ho naopak do nějaké „jámy lvové“, někam, kde je týráno či zneužíváno,“ vysvětlil Rybár.
Další nedílnou součástí bude téma smíšených manželství a s tím souvisejících rozvodů, kdy jeden z partnerů následně unese dítě do zahraničí.
„Dítě se pak stává prostředníkem k řešení manželských krizí,“ doplnil.
A právě v návaznosti na tuto problematiku se budou experti zabývat také spoluprací s orgány sociálně-právní ochrany dětí, a to i s ohledem na předcházení útěků z domova.
Ohrožené děti pomáhá hledat veřejnost
V Česku s pátráním po ztracených dětech pomáhá také Národní koordinační mechanismus, který před deseti lety spustilo ministerstvo vnitra. Přínos spočívá v tom, že pohřešované dítě dostane v systému označení „dítě v ohrožení“, a tím se automaticky upozorní média, jejichž prostřednictvím se o pátrání dozví veřejnost.
Takový status policie hledaným dětem přiřazuje v případech, kdy jsou reálně v ohrožení života, například jsou handicapované nebo u sebe nemají potřebné léky. Letos policisté podle Rybára pátrali po 17 ohrožených dětech.