Článek
Kriminalisté obdrželi podle zjištění Práva nové a důležité informace hned ke dvěma případům vražd a k jednomu pohřešovanému, kde mají rovněž podezření, že se stal obětí násilného trestného činu.
„Máme rozdělané tři věci z těch, které byly v kalendáři uvedeny. Řeší je speciální tým Tempus, který se zabývá tzv. pomníčky, tedy staršími případy nevyřešených vražd a neobjasněných úmrtí či zmizení,“ řekl Právu šéf odboru obecné kriminality na policejním prezidiu Miroslav Adamčík.
Po vzoru Nizozemska
Víc však podle něj k těmto třem znovuotevřeným kauzám nelze v tuto chvíli říci, aby se nenarušilo jejich prověřování. Čeští policisté se rozhodli rozjet projekt kalendáře po vzoru nizozemských kolegů. Těm se podobný krok v minulosti vyplatil, a třeba hned v prvním roce vydání otevřeli čtyři staré případy.
Ohořelá mrtvola na Karlovarsku: Policie po 10 letech zadržela podezřelé
Zdejší kriminalisté tedy ve spolupráci se všemi krajskými policejními ředitelstvími vybrali do kalendáře 24 případů, vždy dva pro každý měsíc, a nechali vyrobit celkem 1500 výtisků.
Hned 700 z nich umístili do všech českých věznic, aby byly nevyřešené kauzy na očích odsouzeným. Další pak visí na služebnách policie a v tamních čekárnách.
„Byli jsme překvapeni, jak velký ohlas to mělo. Na zveřejněné telefonní číslo 603 191 592 a e-mail kalendar@pcr.cz se ozvaly desítky lidí. Někteří nám sice sdělili poznatky, které už policie znala, ale v těch třech případech jsme skutečně obdrželi zvenčí nové informace,“ uvedl Adamčík.
Chystají nový na rok 2023
Vydáním kalendáře chtěla policie podle něj najít další prostředek, jak se dostat k informacím a stopám u letitých neobjasněných kauz.
„A zjistili jsme, že tento projekt má opravdu význam, proto připravujeme pro rok 2023 nový kalendář. Půjde opět o 24 případů, zcela jiných, které byly jako vhodné vybrány společně s kolegy z krajských ředitelství,“ nastínil šéf kriminalistů.
Doplnil, že i tentokrát zamíří stovky výtisků do českých vězeňských zařízení, protože také tam měl kalendář dobrý ohlas. „I vězni se na nás obracejí s tím, že by chtěli pomoci, a z prostředí odsouzených také nějaké informace přišly,“ dodal Adamčík.